Gwiazdy muzyki ethno zjechałydo Poznania

Gwiazdy muzyki ethno zjechałydo Poznania

12.6.Poznań (PAP) – Muzykę z przygotowywanej właśnie płyty zagra po raz pierwszy w Polsce Laponka Mari Boine – gwiazda pierwszego dnia festiwalu muzycznego Ethno Port Poznań 2009. Festiwal potrwa od 12 do 14 czerwca.

„Chcę zaśpiewać utwory z mojej najnowszej płyty, która jest w przygotowaniu oraz muzykę do filmu opowiadającego o powstaniu Lapończyków przeciwko Norwegii. Myślę, że słuchacze będą z mojego występu zadowoleni” – powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej Mari Boine.

Mari Boine mieszka na północy Norwegii, należy do ludu Sámi, w którym ciągle żywa jest rytmiczna forma śpiewu – tzw. joikowanie. Teksty joik opowiadają zazwyczaj o miłości, o pochodzeniu i życiu ludu Sámi, a także o walce dobrych i złych szamanów.

Oprócz Boine pierwszego dnia na festiwalu zagra duet czesko amerykański Iva Bittowa i Lisa Moore.

„Lisa jest wybitną interpretatorką muzyki czeskiego kompozytora Leosza Janaczka. Zagramy te utwory, które będą brzmiały jak tradycyjne kompozycje czerpiące z folku Morawskiego poprzez klasykę muzyczną do interpretacji muzycznej w stylu jazzowym. Zobaczycie co można zrobić z klasycznym utworem artysty Janaczka w nowoczesnej interpretacji” – powiedziała podczas konferencji Eva Bittowa.

Oprócz gwiazd zagranicznych pierwszego dnia będzie można wysłuchać także najnowszych utworów polskiej piosenkarki folkowej Joanna Słowińska.

Festiwal prezentuje tradycyjną muzykę różnych regionów świata. W kolejnych dniach będzie można wysłuchać Djivana Gasparyana, Houria Aichi, osobowość muzyki afrykańskiej – Habiba Koite oraz rumuńskiego zespół Taraf De Haidouks. Gwiazdom z zagranicy towarzyszyć będą uznani polscy wykonawcy zespoły Żywiołak i Alamut.

Djivan Gasparyan z Armenii to mistrz tradycyjnego instrumentu – duduka, dętego drewnianego instrumentu podobnego brzmieniem do oboju. Gasparyan koncertował m.in. ze Stingiem, Peterem Gabrielem i wiedeńską orkiestrą symfoniczną. Jest autorem lub współautorem muzyki do takich filmów jak „Gladiator” czy „Doktor Żywago”.

Do Poznania przyjadą też: jeden z najsłynniejszych zespołów cygańskich Taraf De Haidouks pochodzący z rumuńskiej wioski Clejani, Houria Aichi – jedna z najbardziej znanych pieśniarek algierskich oraz osobowość muzyki afrykańskiej – Habib Koite. Artysta znany jest ze swojego unikalnego stylu gry na gitarze. Gra na niej tak, aby brzmieniem przypominała dźwięk kamale n’goni – instrumentu malijskich myśliwych.

Koncertom na dwóch scenach towarzyszyć będą trzydniowe warsztaty muzyczne.

Chętni wezmą udział w warsztatach perkusyjnych opartych na rytmach Afryki Zachodniej czy rytmach muzyki indyjskiej, warsztatach Afro Dance czy kursie tańca chasydzkiego.

Pierwsza edycja Ethno Port Poznań odbyła się w czerwcu 2008 roku. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :