Gwiazdy jazzu na festiwalu „Jazz nad Odrą”

Gwiazdy jazzu na festiwalu „Jazz nad Odrą”

30.11. Wrocław (PAP) – Wokalistka Cassandra Wilson, saksofonista Joe Lovano, trębacz Christian Scott oraz duet Leszek Możdżer i Krzesimir Dębski to niektóre z gwiazd 47. Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego „Jazz nad Odrą”. Impreza odbędzie się w marcu 2011 r.

Festiwal otworzy przegląd konkursowy młodych muzyków jazzowych. „Ten konkurs jest jednym z najpoważniejszych, a na pewno najstarszym przeglądem jazzowym w Polsce” – powiedział we wtorek Wojciech Siwek z rady artystycznej festiwalu „Jazz nad Odrą”.

Łącznie w ramach festiwalu odbędzie się kilkanaście koncertów. Gwiazdą drugiego dnia imprezy będzie niekwestionowana sława jazzowego wokalu Cassandra Wilson. Tego samego dnia odbędzie się koncert Wrocławski Jazz, na którym wystąpią wybitni muzycy ze stolicy Dolnego Śląska.

Wydarzeniem kolejnej edycji najstarszego wrocławskiego festiwalu jazzowego ma być również koncert European Jazz Ensemble. Wystąpi na nim dziesięciu muzyków z Czech, Wielkiej Brytanii, Francji. W tym gronie znalazł się również polski trębacz Piotr Wojtasik. „Tym koncertem chcemy nadrobić brak europejskiego jazzu na festiwalu, który przez kilka ostatnich lat był zdominowany przez muzyków amerykańskich” – wyjaśnił Zbigniew Czwojda z rady artystycznej festiwalu.

Na uwagę zasługują też koncerty saksofonisty Joe Lovano, który zdaniem organizatorów będzie prawdziwą gratką dla fanów jazzu. „Będziemy również gościć Christiana Scotta, jednego z najmłodszych, bardzo znanych trębaczy amerykańskich, z nurtu reprezentowanego przez Milesa Davisa” – poinformował Czwojda.

Wśród polskich gwiazd organizatorzy wymieniają duet Leszka Możdżera i Krzesimira Dębskiego. „Możdżer jest już niemal rezydentem naszego festiwalu i co roku występuje z innym projektem” – mówił Siwek.

Festiwal zakończy się Galą Polskiego Jazzu. „Będzie to koncert big-bandu złożonego z najwybitniejszych polskich muzyków. W tym roku zaprosiliśmy m.in. Stanisława Sojkę i gitarzysta Jarosława Śmietanę” – powiedział Czwojda.

Festiwal odbędzie się w dniach 2-6 marca 2011 r. (PAP)

pdo/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :