Guimaraes – Europejska Stolica Kultury 2012

Guimaraes – Europejska Stolica Kultury 2012

Z szacunków władz Guimaraes wynika, że zaledwie 7 mln euro pochodziło z dotacji instytucji europejskich i międzynarodowych. Pozostałe środki zostały przekazane bezpośrednio z budżetu samorządu tego północnoportugalskiego miasta.

„Pieniądze przekazane na modernizację zainwestowano przede wszystkim w remont 13 zabytkowych budynków, zlokalizowanych w centrum miasta, a także w adaptację starej infrastruktury do wymogów różnych imprez. Podczas całego 2012 r. odbędzie się tu wiele wydarzeń o różnym profilu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury” – poinformował burmistrz miasta Guimaraes, Antonio Magalhaes.

Najdroższym przedsięwzięciem sfinansowanym przez władze Guimaraes było wybudowanie tzw. Platformy Sztuk na terenie zabytkowego placu w historycznej części miasta. Jak ujawniła agencja prasowa Lusa, tegoroczna Europejska Stolica Kultury wydała na tę inwestycję ponad 16,6 mln euro.

„Na terenie Platformy Sztuk przygotowaliśmy wielofunkcjonalną przestrzeń dla różnego rodzaju wydarzeń artystycznych, kulturalnych, społecznych, a także gospodarczych” – dodał Antonio Magalhaes.

Niemałe środki Guimaraes wydało również na szkolenia dla personelu tegorocznej edycji Europejskiej Stolicy Kultury. Według szacunków portugalskich mediów, organizatorzy przeznaczyli w ciągu ostatnich trzech lat kilkaset tysięcy euro na kursy z zakresu języków obcych, sztuki, marketingu oraz zarządzania. Skorzystało z nich ponad 2500 osób.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury, która narodziła się w 1985 r., obejmuje promocję życia kulturalnego miasta, regionu lub państwa na terenie Starego Kontynentu. Od 2007 r. inicjatywę podejmują dwa różne obszary europejskie. W tym roku, poza Guimaraes, Europejską Stolicą Kultury jest również słoweński Maribor.

Guimaraes jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w Portugalii. Do XII w. było stolicą tego kraju. W 2001 r. historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z Guimaraes Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :