Gruzja: w Tbilisi wystawa poświęcona twórczości Kapuścińskiego

Gruzja: w Tbilisi wystawa poświęcona twórczości Kapuścińskiego

04.10. Tbilisi (PAP) – Wystawa poświęcona twórczości Ryszarda Kapuścińskiego zostanie otwarta 20 października w Muzeum Historii Literatury w Tbilisi. Ekspozycja ma promować wydanie gruzińskiego tłumaczenia dwóch książek Kapuścińskiego „Imperium” i „Szachinszach”.

Przygotowania do otwarcia wystawy prowadzi ambasada RP w Tbilisi. Ekspozycja będzie zawierała ok. 30 plansz m.in. z cytatami z książek pisarza oraz jego zdjęciami robionymi podczas licznych podróży.

Wystawa organizowana jest w ramach Programu Translatorskiego administrowanego przez Instytut Książki w Krakowie. Celem programu jest wspieranie polskiej literatury w przekładzie na języki obce i zwiększenie jej obecności na zagranicznych rynkach książki. Nakład obu pozycji wynosi po 500 egzemplarzy.

Drugi sekretarz ambasady RP w Tbilisi Lech Kończak zapowiedział, że wystawa będzie pokazywana na kilku uniwersytetach gruzińskich, m.in. w Gori i Kutaisi. Podczas promocji gruzińskich wydań wystąpi tłumacz książek Kapuścińskiego na język gruziński Ambroży Griszikaszwili.

W przyszłym roku polska placówka planuje wydanie dwóch kolejnych pozycji słynnego reportażysty: „Kirgiz schodzi z konia i „Wojna futbolowa”.

Ryszard Kapuściński, polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf, zwany „cesarzem reportażu” jest najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonym za granicą polskim autorem.

Anna Mikołajczyk-Kłębek (PAP)

amk/ cyk/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :