Polacy osiągają międzynarodowe sukcesy nie tylko w sporcie, ale jak się okazuje również w kabarecie. Dowiodła tego kabaretowo-muzyczna Grupa MoCarta, która w sierpniu tego roku została laureatem Grand Prix 31-go europejskiego festiwalu humoru GAGY w Kremnicy na Słowacji. Prestiżowa impreza komediowo-satyryczna przyciąga artystów z całego świata.
Grupa MoCarta, kojarzona poza granicami naszego kraju jako MozART group, to kwartet absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. W skład zespołu wchodzą: skrzypkowie Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i od grudnia 2000 roku wiolonczelista Bolek Błaszczyk. Za granicą muzycy Grupy MoCarta uważani są za ambasadorów polskiej kultury. Zespół łączy muzykę klasyczną z elementami innych gatunków, okraszając ostateczny efekt szczyptą humoru – czy to wynikającego z niecodziennego muzycznego połączenia utworów czy też gry scenicznej grupy.
Swoją przygodę z graniem rozpoczęli już w 1995 roku. Wtedy to z muzykami występował wiolonczelista Artur Renion, tragicznie zmarły w 2000 roku. "Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi"- mówił o Grupie MoCarta Artur Renion.
Początkowo zespół współpracował z telewizją Canal + nagrywając dla niej 2 – 3 minutowe żarty muzyczne. Swój debiut przed publicznością grupa zaliczyła na XIII Przeglądzie Kabaretów "PaKa 97". W tym samym roku odbyła się premiera pierwszego pełnego programu z udziałem zespołu "Mozart wiecznie żywy". W lipcu i wrześniu 1997 grupa dokonała rejestracji utworów pojawiających się w programie "Mozart wiecznie żywy" dla Programu III Polskiego Radia, a w lutym 1998 nakładem wytwórni Selles ukazała się pierwsza płyta zespołu. Obecnie muzycy mają na swoim koncie sześć wydawnictw w tym trzy koncertowe DVD. Najnowszy album zespołu pt."Zamach na MoCarta" (DVD) został wydany w 2011 roku nakładem wytwórni New Abra.
Grupa MoCarta wielokrotnie pojawiała się i wciąż pojawia w telewizji m.in. na antenie Polsatu, TVN-u, TVP1, TVP2 oraz telewizji regionalnych – Łódź, Wrocław, Katowice.
Od czasu programu "Mozart wiecznie żywy" grupa prowadzi aktywną i wytężoną działalność koncertową grając na wszystkich najważniejszych festiwalach i przeglądach w Polsce. Zespół występuje również poza granicami naszego kraju i to nie bez efektu. W sierpniu tego roku Grupa MoCarta wywalczyła Grand Prix 31-go europejskiego festiwalu humoru GAGY w Kremnicy na Słowacji. Nagrodę "Golden Ganger" w kategorii za najlepszy show, wręczyło zespołowi międzynarodowe jury.
GAGY to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali komediowo-satyrycznych, który corocznie odbywa się pod koniec sierpnia. Udział w nim biorą artyści z całego świata. Do Kremnicy zjeżdżają się najwyższej klasy zespoły teatralne, kabaretowe, muzyczne oraz soliści ze Słowacji i z zagranicy. Festiwal organizowany jest od 1981 roku, a więc jest to impreza z ugruntowaną długoletnią tradycją. Występy trwają trzy dni i odbywają się w różnych budynkach starej części Kremnicy: na rynkach, dziedzińcach, przy murach miejskich, w klubach. Podczas Festiwalu można zobaczyć nie tylko występujących na żywo artystów. W trakcie imprezy wyświetlane są filmowe groteski, prezentowane są wystawy karykatur, fotografii, pojawiają się się oryginalne zabawy. Punktem kulminacyjnym Festiwalu jest, tradycyjne już, przyznanie nagrody Słowackiej Akademii Humoru – Złotego Gęsiora (Golden Ganger) w różnych kategoriach. Nieodłączną i ciekawą częścią imprezy jest konkurs trzyosobowych drużyn o Puchar Improwizacji, wystawa karykaturzystów, sympozjum kiczu i odsłonięcie rzeźby nosa jednego z czołowych humorystów Słowacji.
Grupa MoCarta jeszcze w tym roku odwiedzi 18 krajów europejskich i 4 kontynenty. Na trasie "MozART comes to town!" od 10 września do 29 grudnia zagrają między innymi w: Szwajcarii, Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Serbii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kostaryce a także w odległym Tajwanie i Singapurze.
Michał Wróblewski