Godard gościem festiwalu Era Nowe Horyzonty

Godard gościem festiwalu Era Nowe Horyzonty

06.07. Wrocław (PAP) – Reżyser Jean-Luc Godard uznawany za kluczową postać francuskiej Nowej Fali będzie gościem 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Impreza odbędzie się w dniach 22 lipca – 1 sierpnia we Wrocławiu.

Jak poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe festiwalu, Godard spotka się z publicznością oraz weźmie udział w polskiej premierze swojego najnowszego obrazu „Film Socjalizm”. W trakcie festiwalu odbędzie się również retrospektywny przegląd filmów francuskiego reżysera. W tym roku przypada 80. rocznica urodzin Godarda.

Do najbardziej znanych dzieł Godarda – współtwórcy Nowej Fali, nazywanego „artystycznym ojcem filmowego postmodernizmu”, „bezkompromisowym awangardzistą” – należą: „Do utraty tchu” (1960), „Kobieta jest kobietą” (1961), „Kobieta zamężna” (1964), „Alphaville” (1965), „Szalony Piotruś” (1965), „Męski-żeński” (1966), „Chinka” (1967).

W programie tegorocznej festiwalu Era Nowe Horyzonty znalazło się ponad 500 filmów z 50 krajów, z czego ponad 140 w trakcie imprezy będzie miało swoje polskie premiery. Festiwal otworzy francuski film Xaviera Beauvois „O bogach i ludziach”, który zdobył Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes.

W ramach festiwalu odbędą się trzy konkursy. W głównym – Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty, zostanie pokazanych 14 filmów, m.in.: „Trash Humpers”, zrealizowany przez Harmony’ego Korine’a, brazylijski obraz „Podróżuję, bo muszę, wracam, bo kocham” Marcelo Gomesa i Karima Ainouza oraz antywojenny eksperyment ze Sri Lanki „Pomiędzy dwoma światami” Vimukti Jayasundary.

W tym konkursie zostaną przyznane trzy nagrody. Jury przyzna Grand Prix dla najlepszego filmu i 20 tys. euro. Zwycięski obraz wybierze również publiczność. Po raz pierwszy zostanie także przyznana prestiżowa nagroda Fipresci, czyli wyróżnienie krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.

Po raz drugi na festiwalu zostanie zorganizowany Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce. Tu 12 pełnometrażowych dokumentów zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej powalczy o nagrodę w wysokości 10 tys. euro.

Odbędzie się również konkurs Nowe Filmy Polskie, gdzie wystartuje siedem filmów fabularnych, które powstały w ostatnim roku. W tym konkursie najlepszym przypadnie wrocławska nagroda filmowa ufundowana przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 tys. zł i nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za debiut w wysokości 40 tys. zł.

Jak podkreślają organizatorzy tegoroczny festiwalu upłynie pod znakiem kinematografii tureckiej. W trakcie imprezy zostanie pokazanych 30 filmów z tego kraju. Będzie to kino reprezentowane przez młodych twórców, którzy zdobywają laury na międzynarodowych festiwalach. Oprócz retrospektywy Godarda, widzowie zapoznają się również z twórczością Wojciecha Jerzego Hasa, który uznawany jest za jednego z największych wizjonerów polskiego kina.

Wśród najciekawszych wydarzeń festiwalu, oprócz konkursowych projekcji, znajdą się koncert amerykańskiego wokalisty Mike’a Pattona, znanego m.in. z zespołu Faith No More, oraz pokazy filmów samurajskich, klasyka opowieści o japońskich wojownikach – bushi.

W programie jest także prezentacja opery filmowej „Księga niepokoju” – z udziałem znanego austriackiego aktora Klausa Marii Brandauera i portugalskiej śpiewaczki fado Any Moury. (PAP)

pdo/ ls/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :