Gdańsk/Rozpoczął się festiwalSolidarity of Arts

Gdańsk/Rozpoczął się festiwalSolidarity of Arts

15.08. Gdańsk (PAP) – Ceremonią wręczenia nagród Neptuny 2009 rozpoczął się w sobotę w Gdańsku festiwal Solidarity of Arts. Impreza potrwa do połowy września, a duża część wydarzeń umieszczonych w jej programie związana jest z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Neptuny to nagrody miasta Gdańsk wręczane od 2006 r. Przyznawane są one twórcom, którzy w swojej artystycznej działalności nawiązują do gdańskiej tradycji albo współczesności, a ich dorobek zostawia trwały ślad w historii miasta.

Dotychczas nagrody te otrzymali m.in. Andrzej Wajda, Volker Schloendorf, Jan A.P. Kaczmarek, Krystyna Janda, Ewa Pobłocka i Jerzy Radziwiłowicz, Agnieszka Holland, Krzysztof Penderecki, Jacek Fedorowicz.

W sobotę, w ramach ceremonii otwarcia festiwalu Solidarity of Arts prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz wręczył kolejne trzy Neptuny. Otrzymali je: Joanna Szczepkowska, Przemysław Gintrowski (w jego imieniu nagrodę odebrał Krzysztof Materna) oraz Leszek Możdżer.

„Jeśli ja dobrze rozumiem, to ta nagroda przeznaczona jest dla tych, którzy rozumieją status artysty nie tylko jako bycie kimś, kto realizuje się w sztuce, ale również kimś wrażliwym na świat” – powiedziała m.in. Joanna Szczepkowska odbierając nagrodę.

Festiwal Solidarity of Arts odbywa się w Gdańsku po raz pierwszy. Zastąpił on organizowany dotychczas latem w mieście Festiwal Gwiazd.

W ramach nowej imprezy 22 sierpnia odbędzie się koncert „Dziwny jest ten świat – Przestrzeń wolności” z udziałem b. wokalisty Deep Purple i Black Sabbath Iana Gillana, niemieckiej artystki Niny Hagen, grupy Tosh meets Marley oraz polskich wykonawców Lecha Janerki oraz Myslovitz.

Z kolei 28 sierpnia w gdańskim kinie Neptun odbędzie się premiera filmu Andrzeja Fidyka „Yodok Stories” przedstawiającego obraz totalitaryzmu panującego w Korei Północnej, a 31 sierpnia – europejska premiera polsko-amerykańskiej produkcji „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reżyserii Johna Kenta Harrisona z Anną Paquin w roli głównej.

29 sierpnia Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaplanował premierę scenicznej wersji „Zmierzchu bogów” Luchino Viscontiego.

1 września w Bazylice Mariackiej będzie miał miejsce koncert „Requiem wojenne” Benjamina Brittena poświęcony 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznicy obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, pod batutą jednego z najwybitniejszych światowych dyrygentów Nevilla Marrinera.

Na koncercie wystąpią: sopranistka Anna Samuil, tenor John Daszak, baryton Artur Ruciński, The Choir of New College Oxford, Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (PFB) w Gdańsku.

Również 1 września w gdańskim kościele św. Trójcy będzie miał miejsce premierowy pokaz projektu „City on fire”, zrealizowanego przez Thyre Hilden i Pio Diaza (duet artystyczny mieszkający i pracujący w Kopenhadze). Przywołując pamięć o niosącej zniszczenie wojnie, za pomocą projekcji multimedialnej artyści dokonują symbolicznego „spalenia” świątyni.

Projekt „City on fire” realizowany jest od 2005 roku. Dla każdego z miejsc, w którym się on odbywa, przygotowywany jest osobny scenariusz. Dotychczas artyści prezentowali projekt w Kopenhadze, Arhus, Kijowie, Berlinie, Frankfurcie, a także w Seulu. Obecnie przygotują się także do monumentalnej projekcji na murach Koloseum w Rzymie.

2 września w gdańskiej Zielonej Bramie otwarta zostanie wystawa prac Mariana Kołodzieja – gdańskiego artysty, którego duża część twórczości związana jest z pobytem w obozie Auschwitz. Ekspozycja obejmie rysunki obozowe artysty oraz obrazy odbite na płótnie udostępnione przez właściciela specjalnie na obchody 70-lecia wybuchu wojny.

3 września, w ramach festiwalu, w sali PFB, odbędzie się koncert polskiego trio akordeonowego Motion Trio oraz brytyjskiego muzyka oraz kompozytora Michaela Nymana, który jest autorem muzyki do ponad 70 filmów, w tym m.in. „Fortepianu” oraz wszystkich dzieł Petera Greeneway’a.

Wzorem Festiwalu Gwiazd kilka osób odciśnie także w tym roku w Alei Gwiazd na gdańskiej Ołowiance swoje dłonie. Będą to: Ian Gillan, Nina Hagen, Artur Rojek, John Kent Harrison, Anna Paquin, Olgierd Łukaszewicz, Neville Marriner, Michael Nyman, Leszek Możdżer. Ceremonia będzie okazją do spotkania z wielbicielami ich twórczości, fotoreporterami, a także do rozmów z mediami.

Festiwal Solidarity of Arts organizuje samorząd województwa pomorskiego, miasto Gdańsk, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Europejskie Centrum Solidarności. Impreza ma kosztować ok. 4,5 mln zł, w tym m.in. 1,2 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :