09.10. Paryż (PAP) – Najsłynniejszy z Gallów – Asteriks, bohater słynnej francuskiej serii komiksów, obchodzi w tym roku 50. urodziny. Z tej okazji ukaże się kolejna, jubileuszowa część przygód sympatycznego Galla a specjalny prezent dla niego przygotowali nawet członkowie elitarnej formacji francuskiej armii.
Francuzi świętują hucznie okrągłą rocznicę pojawienia się na świecie słynnego galijskiego wojownika, którego twórcami byli: scenarzysta Rene Goscinny i rysownik Albert Uderzo.
Jak poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Paryżu, 22 października pojawi się jednocześnie w kilkunastu krajach, w tym także w Polsce, kolejna już 34. część serii zatytułowana: „Urodziny Asteriksa i Obeliksa, Złota księga”. Rocznicowy album zdobią m.in. przewodnik turystyczno-kulinarny po Galii oraz parodie sławnych obrazów na modłę „galijską”. Książka ukaże się na całym świecie w łącznym nakładzie 3 mln egzemplarzy.
Oprócz nowych przygód, Asteriks dostanie od Francuzów wiele innych urodzinowych prezentów.
W obchody jego urodzin włączyli się nawet piloci elitarnej formacji akrobacji lotniczej „Patrol Francji”. Na potrzeby filmu zgodzili się wykonać w powietrzu specjalne figury, które stworzą na niebie portret słynnego Galla. Jak przyznał w rozmowie z PAP major Frederic Solano z francuskiego Ministerstwa Obrony, przy montażu filmu nie obyło się bez „magicznych sztuczek”, które udoskonaliły efekt podniebnych akrobacji.
Niespełna dwuminutowy film w reżyserii Erica Magnan będzie wkrótce dostępny w internecie na stronie www.asterix.com, a także na popularnych portalach internetowych, jak You Tube.
Od końca października Asteriks będzie bohaterem specjalnej wystawy w paryskim muzeum sztuki średniowiecznej Cluny. Będzie tam można zobaczyć rękopisy tekstów i rysunków autorów sagi o walecznym Gallu.
29 października – w dniu urodzin Asteriksa – w Paryżu odbędzie się happening pod nazwą: „Gallowie najeżdżają Lutecję” (rzymska nazwa stolicy Francji). Organizatorzy nie chcą na razie zdradzić szczegółów wydarzenia, zapowiadają jednak wiele niespodzianek.
Asteriks wraz ze swoim towarzyszem Obeliksem i innymi kompanami pojawili się po raz pierwszy na łamach magazynu komiksowego „Pilote” w październiku 1959 r. Scenariusz serii pisał Rene Goscinny, autor m.in. serii o „Mikołajku” i „Lucky Luke’u”, a rysunkami zajmował się Albert Uderzo. Ich współpraca trwała prawie dwadzieścia lat – po śmierci Goscinny’ego w 1977 roku, Uderzo sam kontynuuje pracę nad cyklem.
Szymon Łucyk (PAP)
szl/ jm/