W Spodku trwa 29. Rawa Blues Festival

W Spodku trwa 29. Rawa Blues Festival

10.10. Katowice (PAP) – Około 4,5 tys. fanów zgromadził w sobotę w katowickim Spodku Rawa Blues Festival. To już 29. edycja tej jednej z najważniejszych imprez bluesowych w Europie. Według organizatorów to także największy na świecie festiwal tego gatunku muzyki odbywający się w zamkniętym pomieszczeniu.

Jak co roku, święto miłośników bluesa rozpoczęło się od koncertów na małej scenie, gdzie od przedpołudnia zaprezentowało się osiem zespołów. Najlepszy okazał się duet Gosia Werbińska i Błażej Pawlina. Nagrodą dla laureatów była możliwość wystąpienia na dużej scenie Spodka.

Największymi gwiazdami tegorocznej Rawy są: Eric Sardinas, Rod Piazza and The Mighty Flyers oraz Eden Brent. Podczas festiwalu zagra też świętująca w tym roku swoje 25-lecie formacja Shakin’ Dudi, założona przez twórcę festiwalu Ireneusza Dudka. Do wieczora na dużej scenie zaprezentuje się także cała czołówka sceny bluesowej w Polsce – zespoły wyselekcjonowane przez radę artystyczną festiwalu.

Po koncertach w Spodku część uczestników imprezy przeniesie się do Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, gdzie zaprezentowane zostaną amerykańskie filmy dokumentalne poświęcone fenomenowi bluesa i jego gwiazdom. Przed północą w dwóch katowickich klubach rozpoczną się pofestiwalowe jam sessions, które potrwają do niedzielnego rana.

Początki Rawa Blues Festival sięgają 1981 r. Podczas I Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem „Rawa Blues”, bo taką wtedy nosił nazwę ten festiwal, blues w różnych jego odcieniach rozbrzmiewał wówczas w śląskich klubach. „Rawa” szybko stała się najważniejszym przeglądem krajowego bluesa. W 1992 r. po raz pierwszy pojawili się zagraniczni wykonawcy. (PAP)

kon/ bno/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :