Francja: Robert Redford odznaczony Orderem Legii Honorowej

Francja: Robert Redford odznaczony Orderem Legii Honorowej

15.10. Paryż (PAP) – W uznaniu za dokonania w dziedzinie sztuki oraz zasługi w walce o ochronę środowiska amerykański aktor i reżyser Robert Redford otrzymał w czwartek z rąk prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego najwyższe odznaczenie w tym kraju, Order Legii Honorowej.

Podczas uroczystej, choć kameralnej uroczystości w Pałacu Elizejskim, Redford został mianowany Kawalerem Orderu Legii Honorowej.

„Miłośnikom kina na długo zapadły w pamięć pańskie filmy, które za każdym razem wywołują w widzach żywe emocje” – podkreślił Sarkozy.

Francuski prezydent odniósł się również do działań podejmowanych przez aktora w obronie środowiska naturalnego. „Potrzebujemy przyjaciół takich jak pan, którzy mają odwagę uświadamiać ludzi (w tej kwestii) ” – powiedział.

Aktor, któremu podczas ceremonii towarzyszyła żona, malarka Sibylle Szaggers, skomentował przyznanie mu odznaczenia następującymi słowami: „Będę dalej tworzył kino, które przemawia do ludzkiej duszy i przekracza granice, a to odznaczenie mi w tym pomoże”.

Order Legii Honorowej to najwyższe odznaczenie francuskie, ustanowione w 1802 roku przez Napoleona Bonaparte. Przyznawane jest za zasługi oddane Francji m.in. w dziedzinie wojskowości, kultury i nauki. Wyróżnienia mogą dostąpić zarówno Francuzi, jak i cudzoziemcy.

Order ma postać medalu pokrytego białą emalią, noszonego na czerwonej wstędze. (PAP)

akl/ fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :