Francja/ Recital fortepianowyRafała Blechacza w Paryżu

Francja/ Recital fortepianowyRafała Blechacza w Paryżu

28.3.Paryż (PAP) – Owacją na stojąco przyjęto w piątek wieczorem w Paryżu recital fortepianowy Rafała Blechacza, zwycięzcy ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Po występie na autograf młodego polskiego artysty czekały tłumy melomanów.

Uznawany za jeden z największych talentów polskiej pianistyki 23-letni Blechacz zaprezentował w prestiżowej paryskiej sali koncertowej teatru Champs-Elysees recital złożony z twórczości klasyków. W pierwszej części pianista zagrał utwory Bacha, Mozarta, Szymanowskiego, w drugiej zaś balladę, mazurki i poloneza Chopina.

Po wykonaniu programu koncertu pianista trzykrotnie bisował na życzenie publiczności szczelnie wypełniającej salę teatru. Następnie długa kolejka ustawiła się po podpis Blechacza pod jego najnowszą płytą, która właśnie ukazała się we Francji.

Na „Sonaty” – tak brzmi nazwa tego dysku – wydane nakładem prestiżowej niemieckiej wytwórni Deutsche Gramophone składają się utwory Haydna, Beethovena i Mozarta. Francuski krytyk magazynu „Classica Repertoire”, recenzując pochlebnie „Sonaty” zauważył, że „młody pianista zapowiada się na godnego następcę Krystiana Zimermana”.

Rafała Blechacz został w 2005 roku zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pianiście przyznano też nagrody za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, sonaty i koncertu. Rok później Blechacz – jako drugi polski pianista po Zimermanie – podpisał kontrakt z Deutsche Gramophone. Wydany w 2007 roku debiutancki album Rafała Blechacza, zawierający repertuar chopinowski, zebrał bardzo przychylne recenzje prasy światowej, a w Polsce stał się platynową płytą. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :