Francja: premiera „Tramwaju” Warlikowskiego z Huppert i Chyrą

Francja: premiera „Tramwaju” Warlikowskiego z Huppert i Chyrą

03.02. Paryż (PAP) – Premiera spektaklu "Tramwaj" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego według sztuki Tennessee Williamsa odbędzie się w czwartek w paryskim Teatrze Odeon. W głównych rolach wystąpią znana aktorka Isabelle Huppert i Andrzej Chyra.

Od wielu dni miejscowe media zapowiadają przedstawienie jako wydarzenie. Powodem jest obecność na scenie francuskiej gwiazdy ekranu Isabelle Huppert oraz powierzenie reżyserii niezwykle nad Sekwaną popularnemu Warlikowskiemu. Dodatkowo w projekcie bierze udział inny głośny człowiek teatru libańsko-kanadyjski reżyser Wajdi Mouawad, który jest współautorem adaptacji tekstu, wspólnie z Warlikowskim i Piotrem Gruszczyńskim.

Uwagę zwraca także fakt, że spektakl będzie grany wyjątkowo długo jak na przyzwyczajenia paryskich widzów – zejdzie więc z afisza dopiero po dwóch miesiącach. Następnie "Tramwaj" wyruszy w europejskie tournee – począwszy od Warszawy (w kwietniu będzie wystawiany w Nowym Teatrze) przez Berlin, Luksemburg, Amsterdam i Genewę.

Paryska inscenizacja jest oparta na sztuce "Tramwaj zwanym pożądaniem" Tennessee Williamsa, która opowiada historię neurotycznej, rozchwianej emocjonalnie Blanche DuBois, która pewnego dnia przybywa do Nowego Orleanu do domu swej siostry Stelli, i jej męża o polskich korzeniach Stanleya Kowalskiego. Przedłużająca się wizyta powoduje rosnące napięcie między bohaterami, które nieubłaganie doprowadza do dramatycznego końca.

Główną rolę Blanche DuBois kreuje Huppert, a w postać gwałtownego i nieobliczalnego Stanleya Kowalskiego wcielił się Andrzej Chyra.

Jak powiedziała Huppert w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro", to ona właśnie zaproponowała powierzenie Warlikowskiemu reżyserii przedstawienia. "Pragnęłam pracować z Warlikowskim" – przyznała aktorka. Wspomniała, że szczególne wrażenie zrobił na niej "Dybuk" według Szymona Anskiego w reżyserii polskiego reżysera, wystawiony przed laty w paryskim teatrze Bouffes du Nord.

Dla towarzyszącego Huppert na scenie Chyry rola w "Tramwaju" jest nowym wyzwaniem – po raz pierwszy bowiem gra na scenie po francusku, a więc w języku, którego zaczął się uczyć specjalnie na potrzeby tego spektaklu.

Autorką współczesnej scenografii i kostiumów do "Tramwaju" Warlikowskiego jest pracująca z nim od lat Małgorzata Szczęśniak, a twórcą muzyki Paweł Mykietyn.

Popularny we Francji 47-letni Warlikowski prezentował już na scenach w tym kraju wiele przedstawień, w tym "Anioły w Ameryce" Tony′ego Kushnera, "Oczyszczonych" Sarah Kane, a ostatnio bardzo dobrze przyjętą przez krytykę "(A)pollonię". Reżyserował też w Paryżu opery, m.in. "Parsifala" Ryszarda Wagnera i "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego, które wywołały wśród krytyków i widzów wiele kontrowersji.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ abe/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :