Francja/ Clint Eastwood odznaczony orderem Legii Honorowej

Francja/ Clint Eastwood odznaczony orderem Legii Honorowej

14.11. Paryż (PAP) – Prezydent Francji Nicolas Sarkozy odznaczył w piątek w Pałacu Elizejskim amerykańskiego aktora i reżysera filmowego Clinta Eastwooda najwyższym francuskim odznaczeniem – Orderem Legii Honorowej.

Sarkozy określił Eastwooda jako „legendę kina” i powiedział, że jest on „symbolem takiej Ameryki, jaką Francuzi podziwiają”. Order Legii Honorowej, ustanowiony przez Napoleona w 1802 r., jest przyznawany także cudzoziemcom, ale rzadko dostępują oni tego zaszczytu.

79-letni obecnie Eastwood, znany m. in. jako filmowy Brudny Harry, bezwzględnie rozprawiający się z przestępcami policjant i z ról w spaghetti-westernach włoskiego reżysera Sergio Leone, w ostatnich latach poświęca się głównie reżyserii.

Podczas uroczystości w Pałacu Elizejskim Eastwood powiedział, że traktuje Francję „jak swój drugi dom”.

„Moja żona skrytykowała mnie mówiąc, że jeśli to prawda, to dlaczego nie mówię po francusku” – dodał Eastwood określając żartobliwie Sarkozy’ego jako „mojego prezydenta”.

Sarkozy mówił o Eastwoodzie jako o „micie, gigancie, przykładzie podziwu, jaki mamy dla amerykańskiej kultury. Dodał, że podziw dla amerykańskiego kina „pomógł przezwyciężyć problemy, jakie oba kraje mogły mieć w przeszłości”. Zdaniem Reutera, była to aluzja do zdecydowanego sprzeciwu Francji wobec amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 r.

„Problemy między obu krajami powstawały tylko wtedy kiedy Ameryka nie była tak wielka, jaką widzieliśmy w naszych marzeniach” – powiedział francuski prezydent. (PAP)

jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :