Frąckowiak, Prońko i Górniak na 46. Festiwalu w Opolu

Frąckowiak, Prońko i Górniak na 46. Festiwalu w Opolu

19.5.Warszawa (PAP) – Konkursowe koncerty: Premiery, Debiuty i Superjedynki, a także Kabareton i koncert Superduety, w którym wystąpią m.in. Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko i Edyta Górniak, obejrzą widzowie 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Odbędzie się on za niespełna miesiąc, w dniach 12-14 czerwca.

„Tegoroczny festiwal w Opolu odbędzie się po raz ostatni w starym amfiteatrze, który idzie do generalnego remontu. Zyska nowoczesny wystrój, nowe zadaszenie, będzie tam Muzeum Polskiej Piosenki. Nowy amfiteatr pomieści 4,5 tys. widzów” – powiedział na wtorkowej konferencji w Warszawie prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się koncertem „Gwiazdorskie towarzystwo muzyczno-wokalne”. Śpiewający i grający aktorzy utworzą grupę popową, która wykona znane polskie przeboje. Następnie odbędą się dwa tradycyjne opolskie konkursy: Konkurs im. Karola Musioła czyli Premiery oraz Konkurs im. Anny Jantar czyli Debiuty. Podczas tego drugiego koncertu debiutujący artyści wykonają popularne utwory polskiego rocka w nowych autorskich aranżacjach.

W koncercie Premiery uznane gwiazdy zaprezentują z pół-playbacku swoje premierowe piosenki. Utwory, które mają szansę stać się przebojem lata i zdobyć tytuł Złotej, Srebrnej i Brązowej Premiery, zaprezentują publiczności tacy wykonawcy, jak: Stanisława Celińska & Los Locos, K.A.S.A., Maciej Maleńczuk, Mezo i Kasia Skrzynecka, Justyna Steczkowska, Ryszard Rynkowski, Ania Wyszkoni, Paulina Przybysz czy zespół Pectus.

W sobotę, drugiego dnia festiwalu rozwiązany zostanie plebiscyt publiczności – Superjedynki. Widzowie TVP1 oraz internauci zdecydują, komu zostaną przyznane nagrody w pięciu kategoriach: płyta roku, zespół roku, artysta roku, debiut roku i przebój roku. Przyznana zostanie także Superjedynka za Superwystęp podczas koncertu oraz honorowa Superjedynka.

W kategorii „Debiut roku” nominowani są: Manchester, Marika oraz Pectus. Superjedynkę w kategorii „Płyta Roku” mają szansę otrzymać: Ewa Farna za krążek „Cicho”, Manchester za płytę „Manchester” oraz Tede za „Ścieżkę dźwiękową”. W kategorii „Artysta Roku” walczą: Andrzej Piaseczny, Kasia Kowalska oraz Tede. W kategorii „Zespół Roku” nominowani to: Afromental, Coma oraz Pin. W kategorii „Przebój Roku” zmierzą się: Andrzej Piaseczny z piosenką „Chodź, przytul, przebacz”, Ewa Farna i „Cicho” oraz Sokół & Pono – „W aucie”.

„Tegoroczny koncert Superjedynek będzie koncertem jubileuszowym, odbędzie się po raz 10. Koncert będzie miał charakter sentymentalny. Przypomnimy występy artystów, którzy byli honorowani Superjedynkami w latach poprzednich” – powiedział PAP reżyser koncertu Superjedynki Leszek Kumański.

Druga część sobotniego wieczoru zarezerwowana jest na Kabareton, czyli przegląd gwiazd współczesnej sceny kabaretowej. Największe gwiazdy polskiego kabaretu zaprezentują się w różnych gatunkach – m.in. w kabarecie literackim, politycznym, obyczajowym itp. Na scenie pojawią się m.in. Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret pod Wyrwigroszem, Neo-nówka, Łowcy B., Kabaret Młodych Panów oraz Grupa Mocarta.

W niedzielę, ostatniego dnia festiwalu, zobaczymy koncert Superduety. Wystąpią w nim artyści młodego pokolenia i ich starsi koledzy. Podczas występu z towarzyszeniem orkiestry młode gwiazdy zaśpiewają swoją przebojową piosenkę, a następnie – w duecie z artystą starszego pokolenia – znany hit.

Na scenie trzeciego dnia zobaczymy wielkie gwiazdy polskiej piosenki sprzed lat, m.in. Halinę Frąckowiak, Irenę Jarocką, Bogusława Meca, Jerzego Połomskiego, Krystynę Prońko, Zbigniewa Wodeckiego czy zespoły Skaldowie oraz Vox w duetach z największymi gwiazdami młodego pokolenia – na scenie pojawią się m.in. Kasia Cerekwicka, Kasia Kowalska oraz Edyta Górniak. Na liście wykonawców tego wieczoru znajduje się aż 31 nazwisk.

Jak podkreślają organizatorzy, koncert Superduety będzie miał charakter symboliczny, ponieważ niedzielny koncert będzie ostatnim w starym amfiteatrze. Poprzez ten koncert organizatorzy zamierzają powrócić do starej tradycji opolskich festiwali.

„Festiwal w Opolu jest kontynuacją nowej jakości programów rozrywkowych po preselekcjach do Eurowizji. Chcemy ten festiwal zorganizować z rozmachem, mimo że za mniejsze pieniądze niż w latach poprzednich” – powiedział PAP dyrektor festiwalu Roman Rogowiecki.

Rogowiecki zapytany o szum medialny wokół faktu, że koncert premier odbędzie się z pół-playbacku, odpowiedział, że „takie koncerty to światowy trend”. „Było to widoczne nawet podczas finału Eurowizji w Moskwie” – zauważył.

Wszystkie koncerty emitowane będą na żywo w TVP1 i TV Polonia. Festiwal w Opolu będzie także można oglądać w internecie pod adresem opole2009.tvp.pl. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :