Finlandia/Tango pod słońcem Północy

Finlandia/Tango pod słońcem Północy

25.07. Seinajoki (PAP) – W odległej o tysiące kilometrów od Argentyny Finlandii tysiące wielbicieli tanga gromadzi się co roku, w lipcu, na poświęconym fińskiej wersji tego gatunku wielkim festiwalu pod nazwą Targ Tanga (Tangomarkkinat).

Pod słońcem Północy – pisze w sobotę agencja AFP – w Seinajoki, 360 kilometrów od Helsinek, przez cztery dni trwa święto fińskiego tanga. Od argentyńskiego oryginału różni je wolniejsze tempo i teksty, w których mowa jest często o urokach fińskiej przyrody i wsi. Głównym wydarzeniem festiwalu jest konkurs śpiewu, odbywają się też liczne karaoke.

„Siłą fińskiego tanga jest to, że jest melancholijne, ale niesie ze sobą nadzieję, bo lato powraca każdego roku” – mówi Pirko Kukkonen z Uniwersytetu w Helsinkach. Zdaniem naukowca miłość Finów do tanga płynie właśnie z typowej dla nich melancholii oraz uwielbienia dla lata.

Tango cieszyło się w Finlandii ogromną popularnością po II wojnie światowej. Tańczono je i śpiewano na publicznych zabawach, a kompozytorzy i wokaliści, licznie wymienieni na stronie internetowej festiwalu, pisali i interpretowali tanga. Pod koniec lat 60. i w następnej dekadzie tango wyparły rock and roll i muzyka pop. Powróciło na scenę w latach 80. W 1985 roku zorganizowano pierwszy Targ Tanga.

Fińskie tango – dodaje Kukkonen – „to czarodziejskie baśnie dla dorosłych, którzy chcą słuchać tych samych historii jeszcze i jeszcze raz”. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :