Festiwal w San Sebastian – Złotą Muszlę zdobył Brytyjczyk Peter Mullan

Festiwal w San Sebastian – Złotą Muszlę zdobył Brytyjczyk Peter Mullan

25.09. Madryt (PAP/EFE, Media) – 58. Festiwal Filmowy w San Sebastian zakończył się w sobotę przyznaniem głównej nagrody, Złotej Muszli, filmowi obyczajowemu “Neds” brytyjskiego reżysera Petera Mullana.

Jego akcja rozgrywa się w latach 70. ubiegłego stulecia w Glasgow.

Srebrną Muszlę otrzymał za grę aktorską wykonawca głównej roli w tym filmie Connor McCarron.

Za najlepszego reżysera jury uznało Raula Ruiza z Chile, twórcę filmu “Misterios de Lisboa”, który trwa cztery i pół godziny i oparty jest na scenariuszu opowieści telewizyjnej.

Krytycy obecni na festiwalu określają film tego wytrawnego reżysera jako mieszankę miłości, nienawiści, zemsty i surrealizmu.

Nagroda za najlepszą rolę kobiecą przypadła Hiszpance Norze Navas za grę w dramacie filmowym “Pa negre”, którego akcja toczy się w Hiszpanii po krwawej wojnie domowej lat 1936-39. Film wyreżyserował Agusti Villaronga.

Nagrodę specjalną jury festiwalu otrzymał film “Elisa K”, zrealizowany przez Judith Collel i Jordiego Cadenę. Film opowiada historią dziewczynki zgwałconej w 11. roku życia, która dopiero po 14 latach przypomina sobie, co się wtedy wydarzyło. Film zdobył uznanie jurorów, którzy docenili “sposób, w jaki pokazuje przemoc, na jaką niewinne istoty są narażone w życiu codziennym”.

“Home for Christmas” Norwega Benta Hamera został nagrodzony za najlepszy scenariusz, a hiszpański film “Aita” – za pracę operatorską Jimmy’ego Gimferrera.

Jury pod przewodnictwem serbskiego reżysera Gorana Paskaljevicia przyznało specjalne wyróżnienie marokańskiemu filmowi “A Jamaa” Daouda Aousalada-Syada, za “prostotę w narracji, za którą kryje się niezwykle złożona historia”.

W głównym konkursie festiwalu wzięło udział piętnaście filmów, a nagrody były przyznawane większością głosów. W skład jury festiwalu wchodziło m.in. czworo reżyserów: Claudia Llosa, Pablo Trapero, Lucy Walker i Raya Martin oraz aktor Jose Coronado.

Z grona młodych twórców, wśród których startował na festiwalu Polak Marcin Wrona ze swoim filmem “Chrzest” zakwalifikowanym do konkursu debiutów i drugich filmów “Zabaltegi – Nowi reżyserzy”, nagrodzono Carlosa Cesara Arbelaeza za film zrealizowany w koprodukcji kolumbijsko-panamskiej “Los colores de la montana”.

W tym konkursie specjalne wyróżnienia uzyskali Urugwajczyk Federico Veiroj za “La vida util” i Duńczyk Mikkel Munch-Fals za “Nothing’s all bad”.

Nagrody IX Międzynarodowego Spotkania studentów szkół filmowych otrzymali: Janaina Marques za film zrealizowany w Międzynarodowej Szkole Filmowo-Telewizyjnej na Kubie “Los minutos, las horas”, Chilijczyk Carlos Leiva za “Ambiente Familiar” i Elina Talvensaari z Finlandii za “How to pick berries”.(PAP)

ik/ mc/

7235341