Festiwal Tauron Nowa Muzyka na koniec lata w Katowicach

Festiwal Tauron Nowa Muzyka na koniec lata w Katowicach

25.07. Katowice (PAP) – Muzyka elektroniczna zabrzmi na Festiwal Tauron Nowa Muzyka, który odbędzie się od 26 do 29 sierpnia w postindustrialnym krajobrazie na terenie byłej kopalni w centrum Katowic.

„Podczas każdej kolejnej edycji liczba uczestników festiwalu rośnie; w ubiegłym roku było to około 10 tys. osób. Dlatego tym razem spodziewamy się około 12 tys. widzów” – powiedział PAP przedstawiciel organizatorów imprezy, Daniel Wahl.

Gwiazdy tegorocznej edycji – zespoły Autechre, Bonobo i Jaga Jazzist – będą w Katowicach promować swoje nowe płyty. Autechre to działający już od ponad 20 lat brytyjski duet. Nagrał dotychczas 10 albumów i kilkanaście singli.

Po raz drugi na festiwalu Tauron zaprezentuje się Bonobo, czyli brytyjski didżej Simon Green. Debiutował w 2000 roku albumem „Animal Magic”. Od tego czasu nagrał 6 płyt oraz ponad 10 singli. Pochodzący z Norwegii Jaga Jazzist łączy jazz z muzyką elektroniczną. Zespół istnieje od 16 lat, nagrał dotąd 5 albumów, ostatni – „One-Armed Bandit” – muzycy nagrali w tym roku.

Polską scenę reprezentować będą m.in. Dick4Dick & Loco Star i Pink Freud oraz Polish Bras Ensemble pod wodzą Tymona Tymańskiego wraz z Makarukiem. Większość festiwalowych imprez odbędzie się na terenie dawnej kopalni Katowice, gdzie w przyszłości powstanie nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Koncerty inauguracyjny i finałowy zlokalizowano jednak w innych miejscach. Lou Rhodes zagra w sali koncertowej Akademii Muzycznej, natomiast podczas finału w zabytkowym Szybie Wilson zaprezentują się producent i didżej Scott Harren oraz tyska orkiestra kameralna Aukso.

Festiwal to nie tylko muzyka, ale również imprezy towarzyszące. W tym roku będzie można uczestniczyć w warsztatach fotograficznych, pokazach filmowych oraz zwiedzaniu Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej. „Zwiedzający są odbierani przy bramie wjazdowej przez przewodnika, następnie przejeżdżają wyznaczoną trasę autentycznym autobusem, w którym na co dzień poruszają się hutnicy. Ostatnim punktem wycieczki jest pomieszczenie z piecem, w którym wytapiana jest surówka”- powiedział Wahl.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2006 roku na terenie Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Następnie festiwal przez dwa lata gościł w Cieszynie, aby w ubiegłym roku wrócić do stolicy województwa, na teren dawnej kopalni Katowice. Głównym sponsorem festiwalu jest grupa energetyczna Tauron Polska Energia SA. (PAP)

jdl/ lun/ hes/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :