Festiwal Kultury Iberyjskiej od poniedziałku w Lublinie

Festiwal Kultury Iberyjskiej od poniedziałku w Lublinie

„Fiesta Alegria to Święto Radości, którą chcemy zarazić Lublin. To interdyscyplinarne wydarzenie promujące różnorodność i piękno kultur Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej. Chcemy pokazać, że Hiszpania to nie tylko flamenco, a Portugalia to nie tylko fado, ale całe bogactwo kultury, gdzie przeplatają się wpływy historii, cywilizacji i tradycji” – powiedziała Agata Will z Warsztatów Kultury, które są organizatorem festiwalu.

Festiwal rozpoczną warsztaty flamenco, które potrwają cztery dni i poprowadzi je Alicja Morena. Na ich zakończenie zaplanowano wieczór pt. „Opowieści z Andaluzji”, w którym widzowie usłyszą opowieści o kulturze, obyczajach, strojach, muzyce, przeplecione tańcami z różnych regionów Andaluzji. Flamenco w formie najczystszej i najwierniejszej tradycji pokaże zespół „Solo Flamenco”, w którym artyści prezentują najstarsze pieśni, autentyczny andaluzyjski śpiew i taniec.

Recital pieśni muzyki dawnej z Hiszpanii i Galicji Hiszpańskiej od średniowiecza do XIX wieku da polsko-hiszpański duet „Llarman”. Zaśpiewają oni hiszpańskie pieśni, których autorami tekstów są m.in. Federico Garcia Lorca, Arcipreste de Hita, Manuel Curros-Enriquez.

Spektakl muzyczny „Cielito Lindo” opowiadający historię przygód i wzajemnych relacji mistrza i jego ucznia, zaprezentują artyści zespołu „Companía Nasdrovia” z Hiszpanii. W przedstawieniu usłyszeć można będzie m.in. pieśni hiszpańskie i meksykańskie, a także teksty poetyckie z literatury portugalskiej i południowoamerykańskiej.

W programie festiwalu są także pokazy filmów hiszpańskich: „Krowy” (reż. Julio Médem), „Labirynt Fauna” (reż. Guillermo del Toro), „Hiszpański cyrk” (reż. Alex de la Iglesia). Ponadto zaplanowano pokaz filmu niemego pt. „Kara boska” z muzyką graną na żywo. Film ten, nakręcony przez grupę amatorów, należy do początków kinematografii hiszpańskiej. Pokazuje rywalizację dwóch młodych adoratorów o względy miejscowej piękności – córki burmistrza. Na festiwalu podczas prezentacji filmu grał będzie zespół „Que Passa” z Krakowa.

Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco z Warszawy pokaże w Lublinie spektakl „Infantka… wedle T. Kantora” – inspirowany twórczością Tadeusza Kantora, a w szczególności jego obrazem pt. „Pewnej nocy weszła do mego pokoju Infantka Velazqueza”. W choreografii tego przedstawienia obecne są środki wyrazu charakterystyczne dla teatru Kantora jak i tańce: flamenco, dworski i orientalny.

Spektakl „Flamenco namiętnie” opowiadający o najgłębszych ludzkich emocjach i namiętnościach zaprezentuje zespół „Corazon Flamenco” z Warszawy. Z hiszpańskimi rytmami i melodiami przeplatają się w nim piosenki Ewy Demarczyk.

Podczas festiwalu zaplanowano także m.in. warsztaty języka hiszpańskiego dla dzieci a także kiermasz książek do nauki języka hiszpańskiego i portugalskiego oraz prozy iberoamerykańskiej.

Festiwal „Fiesta Alegria” w Lublinie potrwa do niedzieli 11 września.(PAP)

ren/ mki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :