Dolnośląskie: Castle Party – festiwal muzyki gotyckiej w Bolkowie

Dolnośląskie: Castle Party – festiwal muzyki gotyckiej w Bolkowie

Festiwal rozpocznie się od czwartkowych występów didżejów na trzech scenach klubowych. Fani mrocznych rytmów będą mogli pobawić się przy dźwiękach muzyki elektro i industrial.

Jak poinformował PAP organizator festiwalu Krzysztof Rakowski, gwiazdami tegorocznej edycji Castle Party będą dwa niemieckie zespoły: Atari Teenage Riot oraz Diary of Dreams. „Ta ostatnia grupa to niewątpliwie obecnie jeden z kluczowych zespół na świecie grających muzykę gotycką” – wyjaśnił w rozmowie z PAP Rakowski.

Zdaniem organizatora na uwagę zasługuje również inna niemiecka formacja – Umbra et Imago. „Ten zespół na scenie przedstawi performance o sadomasochistycznej estetyce” – powiedział Rakowski.

Polską muzykę tego nurtu będzie reprezentować m.in. zespół Closterkeller, który przygotował specjalny występ na festiwal. Na scenie pojawią się również zespoły z Czech, Francji, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

W tym roku – podobnie jak w latach ubiegłych – zaplanowano również koncert we wnętrzach kościoła usytuowanego w Rynku w Bolkowie. Wystąpi tam niemiecka formacja Other Day. Jak podkreślają organizatorzy, koncerty w świątyni co roku cieszą się dużym powodzeniem. Zazwyczaj wokaliści zespołów, które tam występują, wykonują utwory głosem operowym.

Co roku w trakcie festiwalu uliczki małego miasteczka położonego przy trasie Wrocław-Jelenia Góra wypełniają się kilkutysięczną rzeszą fanów muzyki gotyckiej, dark i elektro. Niektórzy z nich ubrani są w gotyckie stroje, a ich twarze zdobią barwne makijaże. W tym roku organizatorzy spodziewają się ponad 4 tys. miłośników tej muzyki. „Oprócz Polaków na festiwal przyjeżdżają goście z Czech, Niemiec, ale również z USA, Japonii czy Anglii” – mówił Rakowski.

Atrakcją festiwalu jest jego lokalizacja. Dobrze zachowana średniowieczna warownia stanowi idealną scenerię do gatunków muzyki granej podczas Castle Party.

Pierwszy Castle Party odbył się w 1994 r. w Zamku Grodziec. Wzięło w nim wówczas udział ok. 300 osób. Z roku na rok festiwal przyciągał coraz więcej fanów, by w końcu stać się wydarzeniem muzycznym, na które co roku przyjeżdża kilka tysięcy osób z Polski i zagranicy. Czwarta edycja imprezy odbyła się już w Bolkowie, ponieważ Zamek Grodziec nie mógł pomieścić rosnącej liczby gości.

Impreza zakończy się w niedzielę 24 lipca. (PAP)

pdo/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :