Do Krakowa przywieziono dzieła na wystawę „Skarby Korony Hiszpańskiej”

Do Krakowa przywieziono dzieła na wystawę „Skarby Korony Hiszpańskiej”

Wystawa zostanie uroczyście otwarta 12 lipca i jest jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie UE.

W krakowskim Muzeum Narodowym będzie można zobaczyć ponad sto arcydzieł z XV-XIX wieku, wypożyczonych przez Patrimonio Nacional de Espana – instytucję zarządzającą kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego. W piątek do Krakowa przywieziono część obrazów, meble, zbroje i tkaniny, w tym gobeliny wykonane według kartonów Goi.

„Kolekcja Patrimonio Nacional jest kolekcją wyśmienitą. Oglądając ją można prześledzić nie tylko dzieje sztuki, ale też to, jak zmieniał się w Hiszpanii gust monarchów. Do kolekcji królewskiej mogły wejść tylko dzieła najwyższej jakości artystycznej” – powiedziała PAP Olga Jaros z Muzeum Narodowego w Krakowie, koordynator wystawy ze strony polskiej.

Wśród „Skarbów Korony Hiszpańskiej” będzie można zobaczyć dzieła El Greca, Francisco Goi, Jusepe de Ribery, Tycjana, Paolo Veronesego i Francisco de Zurbarana. Będzie to pierwsza tak duża wystawa sztuki hiszpańskiej w Polsce.

W Madrycie od początku czerwca trwa wystawa „Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej”. W 11 salach Pałacu Królewskiego prezentowanych jest 200 dzieł sztuki odzwierciedlających dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów. Najważniejszym eksponatem na madryckiej wystawie jest dzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.(PAP)

wos/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :