Czeska Letnia Szkoła Filmowa wspomina Kieślowskiego

Czeska Letnia Szkoła Filmowa wspomina Kieślowskiego

W ramach festiwalu odbywającego się w mieście Uherske Hradisztie na Morawach prezentowana jest m.in. mniej znana twórczość słynnego polskiego filmowca, w tym jego filmy dokumentalne z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Nie zabraknie oczywiście najsłynniejszych jego dzieł; odbędą się projekcje „Amatora”, „Dekalogu” oraz „Podwójnego życia Weroniki”.

Retrospektywie towarzyszą wykłady, dyskusje, a także – od soboty – wystawa fotografii przybliżająca artystę, zatytułowana „Krzysztof Kieślowski – ślady i wspomnienia”.

W Uherskim Hradisztie nie zabraknie również gwiazd światowego formatu. Miasto odwiedza serbski filmowiec Emir Kusturica, absolwent prestiżowego praskiego Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Muzycznej (FAMU) i kilkukrotny laureat Złotej Palmy w Wenecji. Na tegoroczny festiwal przyjechał ze swoim zespołem muzycznym „No Smoking Orchestra”, z którym zagra koncert.

Innym znamienitym gościem Letniej Szkoły Filmowej jest niegdysiejszy nauczyciel Kusturicy, Jirzego Menzla oraz Milosza Formana i jeden ze współzałożycieli FAMU – czeski reżyser oraz scenarzysta Otakar Vavra, który w tym roku skończył 100 lat. Najsłynniejsze jego filmy to „Młot na czarownice” z 1969 roku („Kladivo na czarodiejnice”), uważane za alegorię stalinowskich procesów sądowych w Czechosłowacji, oraz „Krakatit” z 1947 roku, zrealizowany na podstawie powieści Karla Czapka o tym samym tytule.

Program całej imprezy podzielono na cykle, w ramach których prezentowane będą filmy charakteryzujące kinematografię narodową różnych państw Europy, czy aktualne tematy i tendencje w rozwoju filmu. Jeden z punktów programowych prezentuje na przykład zmiany zachodzące w świecie i zagrożenia po atakach terrorystycznych na Nowy Jork z 11. września 2001 roku przy okazji 10. rocznicy tamtych wydarzeń.

Najnowsze kino polskie na tegorocznej imprezie w ramach środkowoeuropejskiego cyklu „Wyszehradzki horyzont” reprezentują obrazy: „Matka Teresa od Kotów” Pawła Sali, „Chrzest” Marcina Wrony, „Sala samobójców” Jana Komasy, a także „Erratum” Marka Lechickiego.

Letniej Szkole Filmowej towarzyszą ponadto warsztaty i wykłady dla młodych twórców, a także spotkania z ludźmi filmu.

Festiwal w Uherskim Hradisztie zakończy się 31 lipca.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mlu/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :