“Cudowne lato” wygrało festiwal polskich filmów w Seattle

“Cudowne lato” wygrało festiwal polskich filmów w Seattle

18.11. Warszawa (PAP) – “Cudowne lato” w reżyserii Ryszarda Brylskiego, określane jako “czarna komedia romantyczna”, zdobyło główną nagrodę na 18. Festiwalu Polskich Filmów w Seattle w USA – poinformował PAP producent komedii, studio Opus Film.

W obsadzie “Cudownego lata” są m.in.: Helena Sujecka, Antoni Pawlicki, Cezary Łukaszewicz, Katarzyna Figura, Bronisław Wrocławski, Jerzy Trela i Marek Kasprzyk.

Główna bohaterka, grana przez Sujecką 18-letnia Kitka, ma niezwykły dar. Potrafi kontaktować się z duchem zmarłej matki. Matka odwiedza ją, ponieważ ma do wypełnienia misję. Nie chce by dziewczyna przegapiła prawdziwą miłość – do chłopaka, który mieszka i pracuje tuż obok niej.

Festiwal w Seattle odbywał się w dniach 4-14 listopada. Najważniejsza nagroda nosiła nazwę Viewers Choice Award i została przyznana przez publiczność.

Oprócz zwycięskiego “Cudownego lata”, w Seattle zaprezentowano m.in.: “Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, “Śluby panieńskie” Filipa Bajona, “Różyczkę” Jana Kidawy-Błońskiego, “Mniejsze zło” Janusza Morgensterna i “Kołysankę” Juliusza Machulskiego.

W programie były również dokumenty o Bronisławie Komorowskim i Leszku Balcerowiczu.

“Ballada o Bronku”, w reżyserii Krzysztofa Piotrowskiego, to filmowa opowieść o Bronisławie Komorowskim i jego rodzinie, widzianych oczami sąsiadów z Budy Ruskiej i sejneńskich okolic, gdzie rodzina Komorowskich posiada wiejski dom.

“Balcerowicz. Gra o wszystko”, dokument zrealizowany przez Andrzeja Fidyka i Annę Więckowską, to film o gospodarczych wyzwaniach, przed jakimi stała Polska po 1989 roku; centralną postacią jest w nim prof. Leszek Balcerowicz.(PAP)

jp/ ls/