„Cudowne lato” wygrało festiwal polskich filmów w Seattle

„Cudowne lato” wygrało festiwal polskich filmów w Seattle

18.11. Warszawa (PAP) – „Cudowne lato” w reżyserii Ryszarda Brylskiego, określane jako „czarna komedia romantyczna”, zdobyło główną nagrodę na 18. Festiwalu Polskich Filmów w Seattle w USA – poinformował PAP producent komedii, studio Opus Film.

W obsadzie „Cudownego lata” są m.in.: Helena Sujecka, Antoni Pawlicki, Cezary Łukaszewicz, Katarzyna Figura, Bronisław Wrocławski, Jerzy Trela i Marek Kasprzyk.

Główna bohaterka, grana przez Sujecką 18-letnia Kitka, ma niezwykły dar. Potrafi kontaktować się z duchem zmarłej matki. Matka odwiedza ją, ponieważ ma do wypełnienia misję. Nie chce by dziewczyna przegapiła prawdziwą miłość – do chłopaka, który mieszka i pracuje tuż obok niej.

Festiwal w Seattle odbywał się w dniach 4-14 listopada. Najważniejsza nagroda nosiła nazwę Viewers Choice Award i została przyznana przez publiczność.

Oprócz zwycięskiego „Cudownego lata”, w Seattle zaprezentowano m.in.: „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, „Śluby panieńskie” Filipa Bajona, „Różyczkę” Jana Kidawy-Błońskiego, „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna i „Kołysankę” Juliusza Machulskiego.

W programie były również dokumenty o Bronisławie Komorowskim i Leszku Balcerowiczu.

„Ballada o Bronku”, w reżyserii Krzysztofa Piotrowskiego, to filmowa opowieść o Bronisławie Komorowskim i jego rodzinie, widzianych oczami sąsiadów z Budy Ruskiej i sejneńskich okolic, gdzie rodzina Komorowskich posiada wiejski dom.

„Balcerowicz. Gra o wszystko”, dokument zrealizowany przez Andrzeja Fidyka i Annę Więckowską, to film o gospodarczych wyzwaniach, przed jakimi stała Polska po 1989 roku; centralną postacią jest w nim prof. Leszek Balcerowicz.(PAP)

jp/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :