Chiński pianista Lang Lang zainauguruje Rok Fryderyka Chopina

Chiński pianista Lang Lang zainauguruje Rok Fryderyka Chopina

06.01. Warszawa (PAP) – Koncertem światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa zainaugurowany zostanie w czwartek w Warszawie Rok Fryderyka Chopina 2010. Podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Narodowej artysta wykona m.in. swój ulubiony utwór polskiego kompozytora – Koncert fortepianowy f-moll.

Lang wystąpi przed warszawską publicznością także w piątek. W środę spotkał się z dziennikarzami podczas konferencji prasowej.

Podczas czwartkowego koncertu Lang Lang wykona utwory Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21. W piątek pianista zagra Koncert fortepianowy e-moll op. 11. W drugiej części obu wieczorów publiczność usłyszy „Missę solemnis” Ferenca Liszta z udziałem wybitnych polskich solistów śpiewaków: Joanny Kozłowskiej (sopran), Ewy Wolak (mezzosopran), Ryszarda Minkiewicza (tenor) i Jarosława Bręka (bas). Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Antoni Wit.

W opinii Langa Langa Koncert fortepianowy f-moll Chopina to „najpiękniejsza kompozycja wszech czasów”. Pianista grał ją już jako 13-latek. 27-letni obecnie Lang Lang podkreślił podczas środowej konferencji prasowej, że jego interpretacja tego utworu zmieniała się w ciągu ostatnich lat.

„Wykonywanie koncertów Chopina jest dla mnie nieustannym wyzwaniem. Jego muzyka jest zawsze świeża, w tym sensie, że muzycy uczą się perfekcyjnie grać oba koncerty Chopina, a kiedy już myślą, że znają najlepszą dla nich interpretację, poznają także inne kompozycje Chopina – mazurki, scherza, polonezy, ballady. Dostrzegają, że te wszystkie utwory znajdują się także w koncertach Chopina. Ta wiedza na zawsze zmienia ich interpretację koncertów” – tłumaczył Lang Lang.

Pianista podkreślił, że Koncert fortepianowy f-moll to jego „ulubiona kompozycja Chopina”. „To najpiękniejszy utwór, jaki kiedykolwiek powstał. Bardzo cieszę się, że wykonam go w Polsce, podczas uroczystego rozpoczęcia Roku Chopinowskiego” – podkreślił.

Lang Lang zagra w bieżącym roku co najmniej 20 koncertów chopinowskich w Azji, Europie i Ameryce. „Muzyka Chopina będzie bardzo znaczącym elementem mego repertuaru w tym roku, ale nie wypełni go w stu procentach, ponieważ koncerty chopinowskie związane z 200. rocznicą urodzin kompozytora zamierzam grać także w 2011 i 2012 roku. Będę także przygotowywał projekt filmowy polegający na nagraniu 24 etiud Chopina” – zapowiedział artysta.

Czwartkowy koncert objęli honorowym patronatem marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Inauguracji Roku Chopinowskiego towarzyszyć będzie czwartkowe otwarcie wystawy „Pianiści” w foyer Filharmonii, prezentującej 30 fotografii pianistów goszczących w Warszawie, głównie laureatów Konkursów Chopinowskich. Autorem zdjęć jest fotografik Juliusz Multarzyński. Na wystawie zgromadzono fotografie m.in. Marthy Argerich, Krystiana Zimermana, Garricka Ohlssona, Dang Tai Sona, Stanisława Bunina, Yundiego Li, Rafała Blechacza.

Lang Lang (ur. 1982), okrzyknięty przez „New York Times” najbardziej energetycznym artystą na planecie muzyki poważnej”, grał już swoje recitale w niemal każdym większym mieście świata. Studiował w Konserwatorium w Pekinie (Central Music Conservatory, Beijing) oraz w Instytucie Curtisa w Filadelfii w USA. Jest pierwszym chińskim pianistą, którego do współpracy zaprosiły tak prestiżowe zespoły muzyczne jak Filharmonicy Berlińscy oraz Wiedeńscy. Jego występ podczas otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie oglądało za pośrednictwem telewizji ponad pięć miliardów ludzi, a magazyn „Time” zaliczył go do grupy 100 Najbardziej Wpływowych Ludzi Świata roku 2009. Wraz z Herbie Hancockiem uświetnił koncert, podczas którego wręczano nagrody Grammy w 2008 roku. Ponadto angażuje się w działalność edukacyjną najmłodszych (założył m.in. własną fundację, tworzącą programy edukacyjne i wspierającą finansowo młode talenty.(PAP)

agz/ abe/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :