„Borys Godunow” zainauguruje sezon w Teatrze Wielkim-OperzeNarodowej

„Borys Godunow” zainauguruje sezon w Teatrze Wielkim-OperzeNarodowej

23.10. Warszawa (PAP) – Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie zainauguruje nowy sezon artystyczny operą „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Premierę spektaklu zaplanowano na 30 października.

Dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej, że na inaugurację sezonu artystycznego sceny wybrał to właśnie dzieło, ponieważ „+Borys Godunow+ z jednej strony jest fundamentalnym, rosyjskim arcydziełem (…), z drugiej – to wielki +szekspirowski dramat+”.

„W interpretacji Mariusza Trelińskiego +Borys Godunow+ jest współczesną opowieścią, wyrastającą z szekspirowskiej wizji, w której pierwsza zbrodnia, popełniona w celu zdobycia władzy, nieuchronnie pociąga za sobą kolejne” – przekonywał Dąbrowski.

Treliński przypomniał, że w 2008 roku zrealizował Borysa Godunowa w Wilnie. „Wówczas stworzyłem go jak czysto polityczną rozprawę” – mówił.

„Teraz spojrzałem jednak na ten spektakl zupełnie inaczej. Kierunek, w którym poszedłem, jest głębszy i nie dotyczy polityki, ale człowieka. To historia o destrukcji wewnętrznej, o wyrzutach sumienia” – mówił Treliński.

Jak dodał, gdy realizował spektakl na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, przypomniał mu się fragment +Braci Karamazow+ Dostojewskiego. „Pytał tam czy można zbudować cokolwiek na krzywdzie dziecka. (…) Serce odpowiada, że nie, ale rzeczywistość jest całkiem inna” – ocenił reżyser.

W opinii Trelińskiego „Borys Godunow” to opowieść o władcy, który wyobraża sobie, że dla dobra sprawy i kraju można zabić, a potem odciąć się od tego i stworzyć imperium. „Godunow zabija dziecko by zdobyć tron, ale potem już nigdy nie zaakceptuje siebie w roli mordercy (…) Sam robaczywiejąc, czyni wokół siebie rozpad i destrukcję” – podkreślił Treliński.

Treliński zaprosił do pracy przy spektaklu kanadyjską dyrygent Keri-Lynn Wilson. W roli Borysa Godunowa obsadził Nikolaia Putilina oraz Alexeia Tanovitskiego. W spektaklu wystąpią też polscy artyści, m.in. Adam Kruszewski i Anna Lubańska. Autorem scenografii jest Boris Kudliczka. Kostiumy zaprojektowała Magdalena Musiał, choreografię opracował Tomasz Wygoda.

Oprócz „Borysa Godunowa” na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej jeszcze w tym roku będzie można zobaczyć operę „Zagłada domu Usherów” Philipa Glassa w reż. Barbary Wysockiej oraz balet Krzysztofa Pastora pt. „Kurt Weill”. (PAP)

agz/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :