Borkowska: Słobodzianek nadałhistorii Jedwabnego nowy wymiar

Borkowska: Słobodzianek nadałhistorii Jedwabnego nowy wymiar

04.10. Warszawa (PAP) – Przewodnicząca jury Nagrody Literackiej NIKE Grażyna Borkowska o nagrodzonym dramacie „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka:

„Doceniliśmy w książce Słobodzianka świetne przetworzenie danych, które autor wziął z książek historycznych i publicystycznych na temat Jedwabnego. Potraktował je w sposób niezwykle rzetelny a jednocześnie bardzo przemyślany. Bardzo ciekawie poprowadził losy wielu postaci, pokazał je w sposób daleki od jednoznaczności. Historia Jedwabnego zyskała w dramacie Słobodzianka nowy wymiar. To nie jest tylko rozpisanie na role teatralne gotowej opowieści historycznej.

W niedługim dramacie Słobodzianek zdołał się odnieść do wielu znanych faktów, które w historii tragedii w Jedwabnem grały rolę: z czasów okupacji sowieckiej, niemieckiej, stosunków sąsiedzkich między mieszkańcami Jedwabnego wywodzącymi się z różnych narodowości. Znalezienie tak zręcznej, tak dramatycznej, tak skondensowanej formy świadczy o ogromnym talencie autora. Cudowne w +Naszej klasie+ są też nawiązania do tradycji dramatycznej, do wszystkich właściwie najważniejszych polskich dramatów”. (PAP)

aszw/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :