Bob Dylan obchodzi 70.urodziny

Bob Dylan obchodzi 70.urodziny

Bob Dylan a właściwie Robert Allen Zimmerman, urodził się 24 maja 1941 roku w Duluth, w stanie Minnesota. Początkowo związany z rock’n’rollem i bluesem, jako młody chłopak zakładał amatorskie zespoły, występował w szkolnych konkursach talentów, a z czasem jego zainteresowania skierowały się ku amerykańskiemu folkowi i rockowi.

Wciągu ponad pięćdziesięcioletniej obecności na scenie, Dylan stał się jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej. Dzięki wyjątkowo oryginalnemu stylowi, autorskim piosenkom, tekstom odwołującym się do kanonu poezji i zaangażowanym społecznie, piosenkarz szybko zjednał sobie rzesze fanów.

Debiutował w 1962 roku albumem zatytułowanym po prostu „Bob Dylan”. Na płycie poza dwoma autorskimi utworami Dylana znalazły się standardy amerykańskiej muzyki folk. Krążek nagrany z legendarnym producentem Johnem H.Hammondem nie odniósł jednak sukcesu.

Momentem przełomowym w karierze Dylana był rok 1965 i wydany wtedy album „Highway 61 Revisited”. Jest to pierwszy album Dylana nagrany w całości z towarzyszeniem grupy rockowej. Był wyrazem buntu artysty nie tylko wobec establishmentu i kultury amerykańskiej klasy średniej lat sześćdziesiątych, ale także buntem wobec własnych fanów, którzy nie akceptowali elektrycznych eksperymentów Dylana z wcześniejszej płyty „Bringing It All Back Home”.

„Like a Rolling Stone” i „Ballad of a Thin Man” znajdujące się na „Highway 61 Revisited” zalicza się do jego najpopularniejszych utworów Dylana.

Dylan zasłynął ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne. Jego protest songi: „The Times They Are a-Changin'”, czy „Hurricane” przedstawiały refleksję artysty nad amerykańską kulturą, działaniami polityków i nieakceptowanym przez niego establishmencie.

Twórczość Dylana została wyróżniona 11 nagrodami Grammy, Oscarem za „Things Have Changed” do filmu „Cudowni chłopcy” oraz Nagrodą Pulitzera. Muzyk był też kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Dylan w Polsce był dwukrotnie: w 1994 roku w Krakowie oraz w 2008 w warszawskim klubie Stodoła.(PAP Life)

azu/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :