Blisko 50 wykonawców muzyki alternatywnej na Off Festivalu

Blisko 50 wykonawców muzyki alternatywnej na Off Festivalu

02.05. Katowice (PAP) – Blisko 50 wykonawców potwierdziło dotychczas swój udział w planowanej na początek sierpnia piątej edycji Off Festivalu w Katowicach. W największej polskiej imprezie poświęconej muzyce alternatywnej wystąpią m.in. The Flaming Lips, The Fall i Lenny Valentino.

W tym roku po raz pierwszy festiwal odbędzie poza Mysłowicami, skąd pochodzi jego pomysłodawca i dyrektor artystyczny Artur Rojek. W najbliższych latach impreza będzie organizowana w katowickiej Dolinie Trzech Stawów – na rekreacyjnych terenach w pobliżu sportowego lotniska Muchowiec, niedaleko śródmieścia.

Festiwal, którego tegoroczna, jubileuszowa edycja planowana jest między 5 a 8 sierpnia, ma pomóc Katowicom w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Jego formuła wciąż ma być ukierunkowana na najważniejsze zjawiska w kulturze offowej, nieobecnej w głównym obiegu.

Wśród festiwalowych wydarzeń najważniejszym ma być koncert amerykańskiego zespołu The Flaming Lips. Jego członkowie od blisko 30 lat eksperymentują z różnymi odmianami rocka. Dotychczas wydali 12 studyjnych płyt, a ich koncerty słyną ze scenografii, wizualizacji i efektów świetlnych.

Jeszcze dłuższą historię ma powstała w 1976 r. brytyjska grupa The Fall. Twórczość zespołu, przez który przewinęło się blisko 50 muzyków, ewoluowała od muzyki punkowej w stronę rocka alternatywnego. Od początku istnienia jedynym stałym członkiem The Fall jest wokalista Mark E. Smith.

Na festiwalu po raz pierwszy od pięciu lat na scenie pojawią się muzycy związani z projektem Lenny Valentino, m.in. Artur Rojek, Jacek Lachowicz i Maciej Cieślak. Nagraną przez nich w 2001 r. płytę „Uwaga! Jedzie tramwaj” uznano za jedno z najważniejszych wydawnictw w historii polskiej muzyki alternatywnej. Ostatni koncert zespołu odbył się podczas pierwszej edycji Off Festiwalu.

Alternatywną odmianę hip hopu zaprezentuje nowojorski kwartet Anti-Pop Consortium. Artyści – związani ze znanymi niezależnymi wytwórniami płytowymi Warp i Ninja Tune – nie występowali dotąd w Polsce. W dorobku mają 5 płyt studyjnych i występy u boku takich wykonawców jak Radiohead oraz DJ Shadow.

Nowatorskie podejście do muzyki elektronicznej cechuje grupę Matmos ze Stanów Zjednoczonych. Członkowie zespołu wykorzystują dźwięki emitowane przez różnego rodzaju przedmioty, zwierzęta, m.in. pociągi, ubrania, książki czy owady. Okazją do posłuchania eksperymentalnej muzyki elektronicznej będzie też występ austriackiego kompozytora Christiana Fennesza, znanego m.in. ze współpracy Mike′m Patronem.

Wśród pozostałych zagranicznych wykonawców wystąpią jeszcze m.in. William Basiński (USA), Philip Jeck (Wielka Brytania), Lali Puna (Niemcy) i Dinosaur Jr. (USA). W Katowicach nie zabraknie też przedstawicieli polskiej sceny alternatywnej, m.in. Hey, Lao Che, O.S.T.R., Voo Voo, Something Like Elvis i duetu Kucz/Kulka.

Tegoroczny Off Festiwal – przeniesiony z Mysłowic wobec konfliktu w tamtejszym samorządzie, który poskutkował wstrzymaniem dotacji dla imprezy – dedykowany jest 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Podobnie jak w poprzednich latach, występy będą odbywać się na kilku scenach. Imprezie mają towarzyszyć projekcje filmów i wystawy.

Nowa lokalizacja Off Festiwalu – katowicka Dolina Trzech Stawów – to rozległy park z trzema zbiornikami wodnymi położony w pobliżu Osiedla Paderewskiego i śródmiejskiego odcinka autostrady A4. W pobliżu znajduje się całoroczny camping, jednak wobec skali imprezy, na jej czas powstanie dodatkowe pole namiotowe na kilka tysięcy osób.

Wśród ubiegłorocznych gwiazd festiwalu byli m.in. jeden z najpopularniejszych zespołów gitarowych w Stanach Zjednoczonych The National, uznawana za mistrzów space rocka grupa Spiritualized z Wielkiej Brytanii oraz legenda rocka i Nowej Fali – brytyjski zespół Wire.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.2010.off-festival.pl. Szczegółowy program koncertów i pełna lista wykonawców nie są jeszcze znane. (PAP)

toe/ mtb/ abe/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :