Blisko 170 mln na wsparcie budowy muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Blisko 170 mln na wsparcie budowy muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

„Rząd zdecydował o wsparciu budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, bo uważa za konieczne stworzenie instytucji pokazującej historyczne dokonania i zasługi człowieka, który jest jednym z największych bohaterów Polski. Muzeum będzie kreować i promować postawę obywatelskiego patriotyzmu opartego nie tylko na świadomości dokonań naszych przodków, ale także na poczuciu dumy z wolnej Polski i jej pozycji w Europie. Będzie pokazywać rolę i znaczenie służby na rzecz państwa i społeczeństwa, bo takim wartościom hołdował Piłsudski” – napisano w komunikacie przesłanym PAP po Radzie Ministrów.

Jak czytamy dalej w piśmie, w muzeum prezentowane będą doświadczenia oraz osiągnięcia Polski i Polaków w walce o uniwersalne wartości ogólnoludzkie, narodowe, społeczne i cywilizacyjne. „Ma (ono-PAP) służyć zachowaniu pamięci Polaków o staraniach i wyrzeczeniach poprzednich pokoleń walczących o niepodległość. Muzeum będzie ponadregionalnym ośrodkiem edukacyjno-badawczym, który zajmie się upowszechnianiem wiedzy historycznej o dokonaniach Piłsudskiego oraz promowaniem Polski jako kraju, który uchronił Europę przed totalitaryzmem bolszewickim” – dodaje komunikat.

Muzeum Józefa Piłsudskiego jest w trakcie powstawania. Mieści się w willi Milusin w Sulejówku, będącej darem od podkomendnych dla marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r.

W dniu Święta Wojska Polskiego premier Donald Tusk odwiedził Muzeum, gdzie spotkał się z rodziną marszałka m.in. z jego córką Jadwigą Piłsudską-Jaraczewską i osobami odpowiedzialnymi za powstanie muzeum. „Wszyscy symbolicznie postanowiliśmy dziś zakończyć pierwszy, najtrudniejszy etap (…). Ten etap to ostateczna decyzja o utworzeniu programu, w którym państwo gwarantuje udział środków na budowę muzeum” – mówił premier. Zapowiedział też wtedy przyjęcie przez rząd wieloletniego programu budowy nowoczesnego kompleksu poświęconego życiu Piłsudskiego.

W rozmowie z PAP wnuk marszałka, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego Krzysztof Józef Jaraczewski powiedział, że placówka może zostać otwarta w 2016 r. Zapowiedział, że willa marszałka i całe muzeum będzie miejscem spokojnym i przyjaznym, gdzie każdy będzie mógł poznawać historię Polski.

Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Umowa przewidywała m.in., że całość inwestycji zostanie zrealizowana w ramach wieloletniego programu rządowego.

W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin i remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando – tzw. Drewniaka, a także willi Bzów. Integralną częścią muzeum ma być także oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. mkw., z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.

Zgodnie z umową, Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego, od czasu gdy w 2000 r. Fundacja odzyskała dworek od państwa. (PAP)

akn/ nno/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :