Berlusconi: film „Katyń” należy pokazywać we włoskich szkołach

Berlusconi: film „Katyń” należy pokazywać we włoskich szkołach

01.09. Rzym (PAP) – Premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział we wtorek w Gdańsku, że we włoskich szkołach należałoby organizować projekcje filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.

Cytowany przez agencję Ansa szef rządu, który uczestniczył w obchodach 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, powiedział włoskim dziennikarzom: „sugeruję wszystkim obejrzeć najnowszy film +Katyń+”.

„To film, który należy pokazywać i omawiać w naszych szkołach”- dodał Berlusconi.

Następnie stwierdził: „Wydaje się naprawdę niemożliwe to, by taka ideologia jak komunizm była tak nieludzka, aby dojść do takiej potworności”.

„Patrząc na ortodoksyjny komunizm odkrywa się, że jest to ideologia, uważająca się za drogę do niebiańskiej Jerozolimy, społeczeństwa bez klas, która przyznaje temu, kto w nią wierzy, prawo czy wręcz narzuca obowiązek nawet fizycznego wyeliminowania i zabicia tego, kto się sprzeciwia tej drodze”- stwierdził włoski premier.

Wyraził na zakończenie opinię, że gdyby polscy oficerowie zostali zwolnieni przez Sowietów, „utrudniliby panowanie ZSRR nad Polską”.

Latem tego roku firma dystrybucyjna, należąca do premiera Włoch wprowadziła do sprzedaży na DVD film „Katyń”. Dostali go wszyscy deputowani jego macierzystej partii – Lud Wolności.

4 września na festiwalu filmowym w Wenecji odbędzie się nadzwyczajny pokaz „Katynia”, o którego zorganizowanie zaapelował przed kilkoma miesiącami do jego dyrekcji włoski minister kultury Sandro Bondi w związku z polemikami wokół znikomej obecności tego filmu we włoskich kinach. (PAP)


Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :