Varius Manx    

Varius Manx    

Działalność
Grupa Varius Manx powstała dość niespodziewanie w chwili kiedy Robert Janson spotkał się z Michałem i Pawłem Marciniakami. Zaczęli grywać razem w łódzkiej grupie Skewer. Jednak to było dla tej trójki za mało. Postanowili, że założą swoją własny zespół. Ta trójka wspomagana była przez Piotra Sobczaka, a następnie przez Tomasza Ziółkiewicza, z którymi wspólnie nagrali materiał, który jest swoistym połączeniem muzyki ilustracyjnej, jazzu i ambientu. I tak tez powstała pierwsza płyta Varius Manx „The Biginning, czyli Początek”, debiutancki album – „Dziwnego kota bez ogona”.
Rok później zespół poszerzył się o Sławka Romanowskiego i Roberta Amirian i wspólnie nagrali drugi album „The New shape”, a głównym wokalistą jest Robert Janson. Mimo tego, że zespół cieszy się dobrą opinią nie odnosili sukcesów i nie zdobyli rzeszy fanów. Jednak to ich nie zraziło. Zrządzeniem losu na swej drodze spotykają Anitę Lipnicką, która przychodzi na jedną z ich prób. Współpraca układa im się tak dobrze, że powstaje całkiem fajny materiał na trzecią płytę. Tak wydano 24 kwietnia 1995 roku krążek „Elf”, a jeszcze tego samego dnia płyta osiągnęła status złotej płyty, a w kilka tygodni później nawet podwójną platynę.

Również sporym zainteresowaniem cieszy się zarówno trasa koncertowa promująca „Elfa” jak również ścieżka dźwiękowa do kultowego filmu młodzieżowego: „Młode wilki”.
Zespół otrzymał także wiele nagród, w tym aż trzy Fryderyki.
Jednak mimo tylu sukcesów z grupy postanowiła odejść Anita Lipnicka. Wszyscy myśleli, że będzie to równoznaczne z rozpadem zespołu lecz Varius Manx ponownie zaskoczył fanów.
W tym samym czasie Varius Manx szuka wydawcy swoich utworów jednak wszędzie wmawiano im, że są za mało komercyjni. W końcu jednak zauważa ich Marek Kościkiewicz (ówczesny właściciel ZIC ZAC) i to on wydaje kolejną płytę Varius Manx „Emu” sygnowaną jeszcze przez skład: Lipnicka, Janson, Romanowski oraz braci Maricniaków.

W tym samym czasie piosenka „Zanim zrozumiesz” trafia na pierwsze miejsca list przebojów i nie schodzi z nich przez długie tygodnie. A hit ten zapewnił Varius Manx nagrodę Grand Prix podczas festiwalu w Sopocie. Również „Emu” szybko osiąga status platynowej płyty, a kolejne single: „Tokyo” czy „Piosenka Księżycowa” zdobywają ponownie listy przebojów.
Kiedy zespół bierze udział w popularnym programie „Szansa na sukces” zauważa Kasię Stankiewicz, która ma wszystko to co potrzeba teraz zespołowi po odejściu Lipnickiej.
Wraz z Kasią Stankiewicz grupa nagrała album „Ego”, a singiel promujący, czyli „Orła cień” staje się szybko przebojem roku – i to nie tylko zasługa komisarza Ryby z kultowej polskiej komedii „Killer”.
Także i „Ego” szybko pokrywa się platyną i podwójną platyną. Również kolejny rok z rzędy Varius Manx otrzymuje Fryderyki.
Rok 1997 to przede wszystkim ścieżka dźwiękowa do filmu „Nocne Graffiti”, której autorem był Robert Janson, a wiele z utworów w tym piosenkę „Ruchome piaski” śpiewa również Varius Manx.
Wrzesień 1997 roku to kolejny album „End”. Jednak z racji na kryzys w branży nie sprzedał się on już tak dobrze jak poprzednie krążki.
Od wydania albumu „End” o Varius Manx nie było słychać praktycznie w ogóle – tzn. o nowych nagraniach grupy ponieważ o solowych dokonaniach poszczególnych członków było głośno. To sprawiło, że coraz częściej (znów) mówiono o rozpadzie grupy. Jednak i tym razem Varius Manx się nie dał. Bowiem w marcu 2000 roku wydali swój kolejny album „Najlepsze z dobrych”, na którym poza największymi przebojami grupy znalazły się również cztery premierowe kawałki.
W 2001 roku z grupy odchodzi Kasia Stankiewicz, a na jej miejsce pojawia się Monika Kuszyńska, która do tej pory grała w rockowej kapeli Farenheit. Jednak sprawdziła się ona również w repertuarze Varius Manx i tak w sierpniu 2001 roku ukazał się kolejny album grupy.
W 2002 roku Varius Manx odbiera Brylantową Płytę , która jest przyznawana za największą liczbę Złotych i Platynowych Płyt przyznanych artystom w ciągu 10- lecia działalności ZPAV
W lipcu zdobywa Grand Prix Festiwalu Krajów Bałtyckich w Karlshamn za przebój „Moje Eldordado”. Podkreślenia wymaga fakt, iż jest to pierwsza nagroda, którą Varius Manx zdobywają z Moniką Kuszyńską.
Piosenka znalazła się na nowym albumie „Eno”, którego premiera odbyła się w październiku 2002 r. Wypuszczane kolejne single: „Jest w nim”, a następnie „Znów być kochaną” odnoszą równie duży sukces jak poprzednie.

Na piętnastolecie zespołu grupa przygotowuje kolejną płytę „Emi”, a singlem promującym
nowy album jest „Pamiętaj mnie”. Z okazji tej rocznicy zespół również występuje ze specjalnym koncertem w Amfiteatrze w Opolu.
Rok 2005 to występ w konkursie premier w Opolu. Wówczas grupa startuje z singlem „Bezimienna” jednak nie odnosi sukcesu.
Mimo tych chwilowych niepowodzeń grupa wciąż koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicą.
Kiedy Varius Manx wracali z jednego ze swoich koncertów zdarzył się bardzo nieprzyjemny wypadek. Było to 28 maja 2006 roku pod Miliczem. Samochód, prowadzony przez Roberta Jansona na zakręcie wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Wszyscy doznali poważnych obrażeń, a zespół udało się wyciągnąć z auta dopiero po rozcięciu karoserii.
Najbardziej poszkodowana okazała się Monika Kuszyńska, która z poważnym urazem kręgosłupa trafiła do szpitala wojskowego we Wrocławiu.
Do dziś niewiadomo jak dalej potoczą się losy zespołu i Moniki Kuszyńskiej.

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :