Myslovitz   

Myslovitz   

O zespole
Myslovitz jest polskim zespołem rockowym, który został założony w 1992 roku w Mysłowicach.
Inicjatorem powstania zespołu był Artur Rojek, który początkowo założył grupę The Freshman, a jej powstanie było zainspirowane filmem o tym samym tytule z Marlonem Brando. Pierwszy koncert tej kapeli odbył się w katowickim studenckim klubie „Olimp” przy AWF. Byli wówczas suportem dla kapeli Generał Stilweel.

Jednak dopiero po otrzymaniu drugiej nagrody w konkursie „Garaż 94” organizowanym w Częstochowie mogli wypłynąć. Wtedy to zrobili pierwsze, profesjonalne nagrania w studiu Radia Łódź. Również w 1994 roku podpisali kontrakt z MJM Music Polska i zaczęli prace nad pierwszym albumem. Ich producentem był Ian Harris, który na swoim koncie ma współpracę m.in. z: Joy Division, New Order czy The Exploited.
Rok 1995 to przede wszystkim zmiana nazwy zespołu na „Myslovitz” i wydanie pierwszej płyty. Płyta ta spotkała się z dużym uznaniem wśród krytyków, a wielu porównywało formację Myslovitz do grupy Oasis. Płyta na długi czas podbiła serca krytyków i fanów.
W 1996 roku do grupy Myslovitz dołączył kolejny gitarzysta i klawiszowiec – Przemek Myszor, a formacja Myslovitz podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Sony Music Polska. To tutaj grupa wydała swój drugi album – „Sun Machine”. Natomiast rok później pojawił się ich kolejny album „Z rozmyślań przy śniadaniu”. I okazało się, że był to kolejny sukces Myslovitz.
Chłopaki w dalszym ciągu interesowali się filmem, a zainteresowania te przekładali na muzykę czego najlepszym przykładem był utwór „To nie był film” do kultowej produkcji „Młode wilki 1”. Utwór w drastyczny i bardzo dosadny sposób pokazywał przemoc i nieletnich przestępców co sprawiło, że utwór był bojkotowany w stacjach radiowych i telewizyjnych.

Rok 1998 to dla Myslovitz przede wszystkim pierwsze zagraniczne koncerty w Szwecji, w Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych.
Mimo sukcesów poprzednich albumów okazało się, że prawdziwa sława dopiero przed nimi. To w 1999 roku kiedy ukazała się płyta „Miłość w czasach popkultury” ludzie oszaleli na punkcie Myslovitz, a singiel „Długość dźwięku samotności” do dnia dzisiejszego jest uważany za największy przebój tej grupy.
W 2000 roku Myslovitz po raz kolejny podjęło się przygotowania ścieżki dźwiękowej do filmu „Duże zwierzę” w reżyserii Jerzego Stuhra – był to utwór „Polowanie na wielbłąda”. W roku 2003 Myslovitz ponownie nawiązało współprace ze Stuhrem. Tym razem nagrali oni tytułową piosenkę do filmu „Pogoda na jutro”, a zespół zagrał również epizodyczną rolę w tej produkcji.

Od 2000 roku grupa Myslovitz miała chwilową przerwę w nagrywaniu jednak członkowie grupy udzielali się w innych przedsięwzięciach muzycznych. I tak na przykład Artur Rojek grał w zespole Lenny Valentino oraz współpracował z Andrzejem Smolikiem, Przemysław Myszor wystepował w zespole Delons natomiast Wojciech Kuderski grał w kapeli Penny Lane.
Kolejny krążek Myslovitz ukazał się w 2002 roku i nawiązywał on do ekranizacji „Mechaniczna pomarańcza” w reżyserii Stanleya Kubricka. Nowa płyta „Korova Milky Bar” szybko zdobyła tytuł platynowej, a kolejne single cieszyły się ogromną popularnością.
Przypuszczalnie nowy album cieszył się tak dużą popularnością przede wszystkim ze względu na specyficzny klimat nowej płyty, który genialnie odzwierciedlał nastroje społeczne (smutek, mrok, przygnębienie, itp.).
Z tym albumem wystąpili na kilku międzynarodowych festiwalach w tym na niemieckim festiwalu muzyki alternatywnej oraz na Montreaux Jazz Festival.
W listopadzie 2002 roku grupa podpisała kontrakt z polskim oddziałem EMI, Pomatonem, z którym nagrali anglojęzyczną wersję albumu „Korova Milky Bar”, który ukazał się w 27 krajach. Na płycie poza nowymi utworami znalazły się również anglojęzyczne wersje największych hitów Myslovitz.
Mimo sporych sukcesów zagranicznych Myslovitz nie udało się zdobyć człowych, międzynarodowych list przebojów.
Rok 2003 to przede wszystkim wygaśnięcie kontraktu z Sony Music i wydanie krążka „The Best of.”, który był promowany singlem „Kraków”. Utwór ten był nagrany z Markiem Grechutą oraz z jego zespołem Anawa.

W 2004 roku wydano album DVD, na którym znalazły się teledyski, wywiady, a także sesje zdjęciowe Myslovitz. W tym samym roku Myslovitz wyrusza na kolejną europejską trasę koncertową.
W grudniu 2004 EMI wydała album Myslovitz zatytułowany „Skalary, mieczyki, neonki”, który zawierał niepublikowany dotąd materiał z sesji nagraniowych krążka „Korova Milky Bar”.
W 2006 roku ukazał się kolejny album grupy Myslovitz „Happiness is Easy”.

Natomiast 23 maja 2007 roku Myslovitz ogłosiło, że zawiesza swoją działalność na rok.

Ponownie na polskiej scenie pojawili się 28 grudnia 2008 roku, a wystąpili na koncercie w Toruniu. W dwa miesiące później wydali reedycję albumu „Miłość w czasach popkultury”, a składał się on z dwóch części: oryginalna płyta z 1999 roku oraz z drugiej płyty zawierającej dema piosenek z tej płyty.
30 października 2009 roku miała miejsce premiera pierwszej biografii zespołu pt.: „Myslovitz. Życie to surfing” autorstwa Leszka Gnoińskieg (dziennikarz).
Warto tutaj zaznaczyć, że nazwa Myslovitz pochodzi od rodzinnego miasta członków zespołu – Mysłowice. A dokładniej pochodzi od niemieckiego napisu zamieszczonego na żeliwnych drzwiczkach pieca kaflowego – „Myslovitz”.
Grupa Myslovitz miała ogromny wpływ na rozwój kulturalny tej stosunkowo niewielkiej miejscowości. A dzięki Arturowi Rojkowi co rok organizowany jest tam popularny Off Festival. Pierwszy festiwal odbył się w 2006 roku i cieszy się uznaniem wśród fanów muzyki alternatywnej, a artyści występujący na nim uważają udział w nim za ważne wydarzenie.

Nagrody
Do najważniejszych nagród, które w swojej karierze otrzymała formacja Myslovitz zaliczyć należy przede wszystkim wyróżnienia takie jak: Niedocenieni „95- nagroda radia RMF FM (1995), Fryderyki w kategoriach Zespół Roku, Rockowy Album Roku, Piosenka Roku za „Długość dźwięku samotności”) (1999), Paszport Polityki w kategorii Rock, Pop, Estrada (1999), od magazynu „Tylko Rock” w kategorii Zespół roku (2000), Fryderyki w kategoriach Piosenka roku – „Chłopcy”, Teledysk roku – „Dla ciebie” (2000), Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Alternatywna (2001), statuetka XI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film za teledysk „Acidland” w kategorii scenariusz (2002), nagroda V edycji konkursu Trofea Elle 2002 w kategorii Najbardziej stylowa gwiazda muzyki (2002), MTV European Music Awards w kategorii Best Polish Act 2002 (2002), Fryderyk za album Korova Milky Bar (2003), album roku w kategorii „Bez podziału na kraj i świat” w plebiscycie programu Trójkowy ekspres radiowej Trójki (2003), „European Breakthrough” – nagroda Komisji Europejskiej za album Korova Milky Bar (2005), „Panteon Teraz Rock” nagroda miesięcznika Teraz Rock. Zespół został wyróżniony za zasługi dla polskiej muzyki (2006), Zespół Myslovitz został wyróżniony Nagrodą Specjalną Tygodnika Wprost i magazynu WiK za „Najlepszy tekst piosenki” W deszczu maleńkich żółtych kwiatów (2006) oraz Nominacja do Telekamer 2008 w kategorii Muzyka. W rezultacie zespół zajął 3 miejsce (2008).

Twórczość
Myslovitz wydali następujące krążki: „Myslovitz” (1995), „Myslovitz” (1995), „Zgon” (1995), “Krótka piosenka o miłości” (1995), „Maj” (1996), „Sun Machine” (1996), „Z twarzą Marilyn Monroe” (1996), „Historia jednej znajomości” (1996), „Peggy Brown” (1996), „Blue Velvet” (1997), „Z rozmyślań przy śniadaniu” (1997), „Scenariusz dla moich sąsiadów” (1997), „Margaret” (1997), „To nie był film” (1998), „Zwykły dzień” (1998), „Miłość w czasach popkultury” (1999), „Długość dźwięku samotności” (1999), „My” (2000), „Chłopcy” (2000),”Dla ciebie” (2000), „Korova Milky Bar” (2002), „Acidland” (2002), ”Sprzedawcy marzeń” (2002), „Chciałbym umrzeć z miłości” (2003), “The Best Of” (2003), „Kraków” (Myslovitz z Markiem Grechutą i Anawa) (2003), „Sei taing kya” (2003), „Korova Milky Bar” (2003, wersja anglojęzyczna), “Behind Closed Eyes” (2003), “Acidland” (2003, wersja angielska), “Sound of Solitude” (2003), “Skalary, mieczyki, neonki” (2004), “Życie to surfing” (2004), “Happiness Is Easy” (2006), “Mieć czy być” (2006), ”Nocnym pociągiem aż do końca świata” (2006), „W deszczu maleńkich żółtych kwiatów” (2007) oraz ”Znów wszystko poszło nie tak” (2007).

Utwory wykonywane przez Myslovitz to przede wszystkim: “4 U”, “A Few Mistakes Made By Good Parents”, “Acidland”, “Acidland (wersja angielska)”, “Alexander”, “Amfetaminowa siostra”, “Anioł”, “Bar Mleczny Korova”, “Behind closed eyes”, “Biała Flaga”, “Blue velvet”, “Bunt szesnastolatki”, “Chciałbym umrzeć z miłości”, “Chlopcy”, “Chłopiec z plasteliny”, „Cisza i wiatr”, “Co 10 sekund przez całe życie”, “Czerwony notes błękitny prochowiec”, “Czytanka dla niegrzecznych”, „Deszcz”, „Dig i Din”, „Dla Ciebie”, „Długość dźwięku samotności”, „Do utraty tchu”, „Dreamsellers”, „Dwie myśli”, „Et Si Tu Nexistais Pas”, „Fabryczna”, „Fikcja jest modna”, „Filmowa miłość”,
“For you”, „Funny Hill”, „Gadające głowy 80 06”, „Gdzieś”, “Głosy”, “Good day my angel”, “Have or be”, “Historia jednej znajomości”, “I”d Like To Die Of Love”, „Jak ja mam kochać”, „James, radiogłowi i żuk z rewolwerem jadą do nikąd”, „Jestes moim Będziesz”, „Jeż”, „Jim Best”, „Kilka błędów popełnionych przez dobrych rodziców”, „Kilka uścisków kilka snów”, „Kobieta”, „Korova Milky Bar”, „Kraina miłości”, „Kraków”, „Krótka piosenka o miłości”, „Książe życia umiera”, „Książka z drogą w tytule”, „Maj”, „Man of glass”, „Margaret”, „Marie Minn restaurants”, „Memory of a Free Festival”, „Mieć czy być”, „Miłość w czasach popkultury”, „Mój tata – generał”, „My”, „Myslovitz”, „Myszy i ludzie”, „Na jednej z dzikich plaż”, „Nienawiść”, „Nigdy nie znajdziesz sobie przyjaciół …”, „Noc”, „Nocnym pociągiem aż do końca świata”, „Papierowe skrzydła”, „Peegy sue nie wyszła za mąż”, „Peggy Brown”, „Pierwszy raz (z Michelle J.)”, „Pocztówka z lotniska”, „Polowanie na wielbłąda”, „Postcard From An Airport”, „Przebudzenie”, „Przedtem”, „Przemijanie”, „Scenariusz dla moich sąsiadów”, „Sekrety i kłamstwa”, „Siódmy koktajl”, „Sound of solitude”, „Spacer w bokserskich rękawicach”, „Sprzedawcy Marzeń”, „Szklany człowiek”, „Ściąć wysokie drzewa”, „The Iris Sleeps Under The Snow”, „The Melancholy Tower”, „To nie był film”, „Townboys”, „Ty i ja i wszystko co mamy”, „Uciekinier”, „Us”, „W 10 sekund przez całe życie”, „W Deszczu Maleńkich żółtych Kwiatów”, „W drodze”, „W sieci”, „Wielki błękit”, „Wieża melancholii”, „Wonderful Life”, „Wyznanie”, „Z rozmyślań przy śniadaniu”, „Z twarzą Marylin Monroe”, „Za zamkniętymi oczami”, „Zawód fotograf”, „Zgon”, „Zmiana”, „Znów poszło nie tak”, „Zwykły dzień”, „Źle mi się śni” oraz „Życie to surfing”.

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :