Rozstrzygnięto konkurs na projekt budynku Muzeum Historii Polski

Rozstrzygnięto konkurs na projekt budynku Muzeum Historii Polski

06.12. Warszawa (PAP) – Pracownia architektoniczna Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt gmachu Muzeum Historii Polski (MHP) w Warszawie. W konkursie uczestniczyły pracownie z całego świata. Muzeum ma stanąć nad trasą Łazienkowską.

Wyniki ogłoszono w niedzielę w Warszawie.

Zwycięski projekt zakłada pokrycie Trasy Łazienkowskiej na odcinku od Muzeum do Placu na Rozdrożu. Gmach będzie miał ok. 20 tysięcy mkw. powierzchni, z czego ok. 9 tys. mkw. będzie przeznaczone na prezentowanie wystaw. Autorzy projektu otrzymają w nagrodę 70 tys. euro oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących realizacji projektu.

Przewodniczący jury konkursu Jong Soung Kimm Z Korei Południowej zwrócił uwagę, że podczas konkursu na projekt gmachu MHP, architekci musieli zmierzyć się ze skomplikowanymi kwestiami technicznymi i architektonicznymi. „Ich zadaniem było zaprojektowanie budowli pokrywającej Trasę Łazienkowską, ustanowienie pewnej relacji między Zamkiem Ujazdowskim a nowopowstającym budynkiem Muzeum oraz stworzenie dobrego dzieła architektonicznego. 10 finalistów konkursu wykazało bardzo wysoki stopień profesjonalizmu” – ocenił Kimm.

Zaprojektowany przez pracownię z Luksemburga budynek jest prosty w formie, minimalistyczny. Członek jury konkursu Tomasz Merta uznał w rozmowie z PAP, że stonowany charakter projektu przyszłej siedziby MHP jest przejawem pewnej tendencji w architekturze. „Nie do końca odczuwamy w Polsce do jakiego stopnia przesunęła się myśl architektoniczna na świecie – od budowania budynków-ikon do wysmakowanej, w dużej mierze minimalistycznej i nieagresywnej, eleganckiej architektury. Tego rodzaju budynkiem jest ten zaprojektowany przez pracownię z Luksemburga” – podkreślił Merta.

Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro zwycięska praca „daje szansę, aby wyeksponować obiekty, które są dookoła budynku MHP”. „To bardzo ważne by nie przysłonić, nie zdominować Zamku Ujazdowskiego (…), aby Zamek stał się głównym +eksponatem+ naszego Muzeum – taka była intencja jury” – powiedział PAP Kostro.

Pytany o to, czy istnieje pewność że gmach Muzeum Historii Polski powstanie według wybranego w niedzielę projektu, Kostro odparł, że takiej pewności nie ma, ale istnieją na to wielkie szanse. „Nie jest tak, że projekt który wygrywa konkurs jest automatycznie wykonywany. Przy realizacji tak dużej inwestycji istnieją czynniki ryzyka – od trudności konstrukcyjnych, kłopoty podczas rozmów z architektem po problemy finansowe. Myślę jednak, że ten właśnie projekt zostanie zrealizowany” – uznał Kostro.

Obecny podczas uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę na wielką rangę konkursu objętego patronatem przez m.in. Międzynarodową Unię Architektów (UIA), która patronuje rocznie zaledwie 5-6 konkursom. „Kończy się bardzo ważny rok dla polskiej historii – rok wielkich rocznic (…), podczas którego dzieliliśmy się naszą historią skutecznie z całą Europą. Cieszę się, że ten rok kończy się także rozstrzygnięciem konkursu dotyczącego Muzeum Historii Polski” – mówił Zdrojewski.

Drugie miejsce w konkursie zajęła polska pracownia EM Jednacz Architekci (30 tys. euro), trzecie była Pracownia Jakub Krzyczkowski (20 tys. euro). Przyznano również wyróżnienia.

Konkurs na architektoniczny projekt budynku MHP ogłoszono w kwietniu 2009 r. Na I etap konkursu nadesłano 324 prace. Najwięcej – 161 – z Polski. 55 prac złożyli architekci ze Stanów Zjednoczonych, 45 – z Francji, a 37 – z Chin. Wśród 70 krajów, z których wpłynęły zgłoszenia, były tak odległe jak Trynidad i Tobago, Kazachstan, Malezja, Puerto Rico czy Tajwan. Rozstrzygnięcie I etapu konkursu nastąpiło 30 lipca br. Wówczas do II etapu zakwalifikowano 10 prac. Od poniedziałku przez dwa tygodnie w budynku Skylight Złote Tarasy można będzie oglądać wystawę wszystkich nadesłanych na konkurs prac – w tym nagrodzonych i wyróżnionych.

Na lata 2010-2011 zaplanowano prace przygotowawcze do budowy, która ma się rozpocząć wiosną 2011 roku. Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Ma być nowoczesną placówką muzealną posługującą się technologią multimedialną i interaktywnymi formami prezentacji, w sposób nowoczesny ukazującą całość polskiej historii. Przewidywana wartość inwestycji to 87 mln euro, z czego ok. 80 proc. będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej.

Na początku lutego br. Zarząd Dróg Miejskich oficjalnie zezwolił na przykrycie pasa al. Armii Ludowej i wybudowanie w tym miejscu Muzeum Historii Polski. Brak decyzji ZDM był ostatnią przeszkodą formalną blokującą ogłoszenie konkursu architektonicznego na siedzibę MHP. Obecnie Muzeum działa w tymczasowej siedzibie przy ul. Hrubieszowskiej.

Materiały filmowe dotyczące rozstrzygnięcia konkursu można będzie obejrzeć na stronie www.pap.pl oraz na stronie portalu historycznego PAP www.historia.pap.pl (PAP)

agz/abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :