B. Komorowski przekazał Ossolineum listy ze zbiorów rodzinnych

B. Komorowski przekazał Ossolineum listy ze zbiorów rodzinnych

„Ossolineum jest szczęśliwym właścicielem rękopisu +Pana Tadeusza+, a we Wrocławiu jest pomysł na budowę Muzeum Polskich Kresów, więc wydaje mi się, że ta korespondencja będzie interesującym eksponatem” – powiedział Komorowski, przekazując listy.

Wedle tradycji rodziny Komorowskich, dodał, listy są fragmentem korespondencji pomiędzy synem Mickiewicza, Władysławem, a bratankiem pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego, Kajetanem. „Co szczególnie interesujące – są tu nieznane, ale wartościowe rysunki domu Mickiewiczów w Zaosiu, robione przez osobę, która pamięta ten dom jeszcze przed przebudową” – mówił prezydent, wyjaśniając, że listy trafiły do jego rodziny, gdy siostra jego babki wyszła za Kajetana Kraszewskiego.

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w piątek we Wrocławiu w oficjalnym otwarciu Wrocław Global Forum. To spotkanie, podczas którego politycy, dyplomaci i intelektualiści z Europy i USA dyskutują na temat stosunków Europy z USA, Partnerstwa Wschodniego oraz światowej gospodarki. (PAP)

pdo/ umw/ ls/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :