Artysta nieznany  – Marcin Józef Żebrowski

Artysta nieznany – Marcin Józef Żebrowski

Tylko kilka zdań
W zasadzie o Marcinie Józefie Żebrowskim wiadomo mało. Choć tworzył w okresie baroku, tak więc w okresie, z którego posiadamy już dość dużo informacji o ówczesnych twórcach o jego życiu mówi tylko kilka faktów. Wiadomo zatem, iż był świeckim artystą zatrudnionym w kapeli jasnogórskiej, podobno dwukrotnie. Pierwszy raz w latach 1748 – 65, a później w roku 1780.
Żebrowski był nie tylko utalentowanym kompozytorem i skrzypkiem miał również czarujący basowy głos. O jego niezwykłym kunszcie świadczą jego kompozycje, które możemy znaleźć w innych polskich kapelach, nie tylko w tej jasnogórskiej, a także fakt, że jego dzieła zostały również wydane w Amsterdamie.

Dzieła różne

Wszystkie jego utwory, a zachowało się ich około trzydziestu przechowywane są w archiwum na Jasnej Górze. Wśród nich znajdziemy zarówno typowe utwory religijne takie jak: msze, nieszpory czy opracowania Magnificat, a także religijne koncerty wokalno – instrumentalne, arie, duety, sonaty oraz instrumentalne adagia.
Do naszych czasów przetrwały cztery kompozycje mszalne autorstwa Marcina Józefa Żebrowskiego: Missa ex D , Missa In B , Missa Pastoralis ex D i Missa Pastoritia ex D .

Marcin Józef Żebrowski całkowicie poświęcił swoje życie Bogu i to dla niego tworzył wszystkie swoje kompozycje. Do końca życia pozostał związany z Klasztorem na Jasnej Górze.

Marta Kotas 2008.09.03

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :