Agnieszka Chylińska   

Agnieszka Chylińska   

Zycie
Agnieszka Chylińska jest polską wokalistką rockową urodzoną 23 maja 1976 roku w Gdańsku.
Już od samego początku Agnieszka Chylińska wykazywała niesamowite zdolności aktorskie i piosenkarskie, a co więcej interesowała się muzyką. W wieku kilku lat napisała swoją pierwszą piosenkę i miała na swoim koncie pierwsze występy.
Warto tutaj zaznaczyć, że w domu Chylińskich była obecna od zawsze. Już bowiem ojciec Agnieszki Chylińskiej zajmował się muzyką – był dziennikarzem muzycznym, dysponował sporą kolekcją płytową, w której przeważała muzyka lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Jednak sama Chylińska nie podzielała zainteresowań muzycznych ojca – wolała słuchać Michaela Jacksona choć nawet jej starszy o trzy lata brat – Wawrzyn próbował pokazać Agnieszce wyższość heavy metalu (sam był perkusistą deathmetalowym).
Kiedy Agnieszka Chylińska zaczęła chodzić do Liceum zaczęła się buntować. Diametralnie zmieniły się również jej zainteresowania muzyczne. W miejsce Michaela Jacksona pojawili się Led Zeppelin, Janis Joplin, The Dors równie ważnymi postaciami byli Jim Morrison i Kurt Cobain.

Szkoła średnia to dla Agnieszki Chylińskiej również pierwsze znaczące sukcesy muzyczne. I tak 19 marca 1994 roku zdobyła III nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Ten sukces pomógł Chylińskiej się wybić i zaistnieć na polskiej scenie muzycznej. W Starogardzie Gdańskim Chylińska poznała swój pierwszy zespół ze Starogradu Gdańskiego – Second Face. Chociaż rodzice tego nie akceptowali, Chylińska regularnie jeździła na próby zespołu. Grupa grała przede wszystkim kawałki bluesowe i rockowe, a ich osiągnięcia można było podziwiać podczas lokalnych imprez, przeglądów i konkursów. Jednym z ważniejszych wystąpień Second Face był występ na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. Tam Chylińską zauważyła Anija Orthodox, a zespół otrzymał wyróżnienie.

Jednak najbardziej przełomowym okresem w życiu Agnieszki Chylińskiej okazał się rok 1994. Wtedy to Chylińska przeniosła się do Środowiskowego LO w Sopocie. Chylińska w dalszym ciągu występowała razem z grupą Second Face. Zespół stawał się coraz popularniejszy i nawet doczekał się pierwszego managera. Podczas jednego z ich występów Agnieszkę Chylińską zauważył Zbyszek Kraszewski. Spodobał mu się głos Chylińskiej i zaproponował jej granie z zespołem TSA Evolution. Jednak Chylińska odmówiła i w dalszym ciągu grała razem z Second Face. Zbyszek Kraszewski postanowił spróbować ponownie namówić Chylińską do odejścia z zespołu. Tym razem poprosił ją, by pojawiła się na próbie Skawalkera w gdańskim klubie „ŻAK”.
Agnieszka Chylińska mimo, że na początku była bardzo zdenerwowana tym debiutem jednak okazało się, że niepotrzebnie. Był to doskonały wybór, a zespół szybko zmienił nazwę na O.N.A., a Chylińska rzuciła szkołę i nagrała swoją pierwszą płytę „Modlishka”. Od tej chwili Agnieszka Chylińska zaczęła życie prawdziwej gwiazdy, a jej kariera rozwijała się w szybkim tempie.

Od samego początku, pojawienia się Agnieszki Chylińskiej na scenie, uważana była za osobę bardzo kontrowersyjną. Mimo to jej twórczość i głos były wielokrotnie nagradzane i doceniane, a do najważniejszych z nich zaliczyć należy Fryderyki, PlayBoxy, a w 2002 roku również Paszport Polityki za swoją oryginalność.
Warto tutaj zaznaczyć, że od krążka „Bzzz” Chylińska pisze teksty, a tym samym śpiewane przez nią teksty stały się bardziej autentyczne. Agnieszka Chylińska sama o swoich tekstach tak: „Moje teksty mają zwykle podwójne dno. Nie otwieram się nigdy do końca, to jest trochę zakamuflowane. Wkładam sprawy w usta moich bohaterów. Świat w moich piosenkach jest brudny, bezduszny i zagmatwany. Nie będę śpiewać o kwiatkach, skoro wokół widzę sam syf. Życie nie jest milutką przygodą, ale ciągłą walką”.
Poza muzyką Agnieszka Chylińska zajmowała się również pisaniem felietonów, artykułów i opowiadań. Co ciekawe w 1998 roku została wydana jej biografia: „Chylińska o sobie samej” autorstwa Marty Szelichowskiej – Kiziniewicz oraz książkę biograficzną zespołu „Ona, Oni, O.N.A.”, która napisał Andrzej Grabowski.

Kiedy w 2003 roku zespół O.N.A. rozpadał się z powodu „rozbieżności artystycznych” Agnieszka Chylińska nie zaprzestała działalności muzycznej. Chylińska razem ze Zbyszkiem Kraszewskim i Wojtkiem Hornym założyła nową formację „Chylińska”. Do grupy dołączyli jeszcze Krzysztof Misiak i Darek „Bolo” Osiński. Debiutancką płytą zespołu był krążek „Winna”, który do sklepów trafił 19 marca 2004 roku.
Kolejnym sukcesem solowym Agnieszki Chylińskiej było nagranie razem z zespołem Hey i Kasią Nosowską piosenki PJ Harvey – „Angelene”. Było to podczas koncertu MTV Unplugged w warszawskim Teatrze Roma, 10 września 2007 roku.
Najnowsza płyta Agnieszki Chylińskiej ukazała się 23 października 2009 roku. Krążek „Modern Rocking” utrzymany jest w konwencji dance, a przy nagrywaniu pomagał duet producencki PLAN B, czyli Bartek Królik i Marek Piotrowski. Album był sporym zaskoczeniem dla fanów, którzy przyzwyczajeni byli do bardziej agresywnego i wulgarnego wizerunku Chylińskiej. Dla samej wokalistki był to wyraz przemian jakie zaszły jej w życiu od czasu „Winnej” i współpracy z formacją O.N.A (w wieku 29 lat urodziła synka Ryszarda). Mimo licznych kontrowersji album okazał się dużym sukcesem komercyjnym i szybko dostał się na szczyt najlepiej sprzedających się albumów. Już w pierwszym tygodniu sprzedaży album „Modern Rocking” otrzymał status złotej płyty.
Poza karierą muzyczną Chylińska gościnnie wystąpiła w serialu „Niania”, wcieliła się w rolę Złej Królowej w filmie pt.: „Siedem krasnoludków: Las to za mało – historia jeszcze prawdziwsza”, była jurorem w programie MTV Rockuje!, a także jest jurorką programu emitowanego przez TVN – „Mam talent!”.
Warto tutaj jeszcze dodać, że Agnieszka Chylińska jest uważana za polską ikonę polskiej muzyki rockowej końca lat 90., a jej głos jest najbardziej charakterystycznym głosem polskiej sceny muzycznej. Co więcej wg wielu krytyków Chylińska jest właścicielką najmocniejszego głosu żeńskiego od czasów Janis Joplin.

Nowa Aga
Agnieszka Chylińska przez te wszystkie lata przeszła ogromną metamorfozę. I to nie tylko jeśli chodzi o swój charakter, ale również wygląd i repertuar.

Do momentu, aż nie pojawiła się w I edycji programu „Mam talent” wszyscy kojarzyli ją jako brzydką dziewczynę, a w zasadzie prawie chłopaka z niesamowitym głosem. Kiedy śpiewała większość przechodziły ciarki. Dodatkowo efekt ten potęgowały agresywne teksty w większości pełne przekleństw, goryczy, smutku, złości, gniewu i innych negatywnych uczuć.
Po urodzeniu dziecka, o którym również dość nieprzychylnie się wypowiadała stopniowo przechodziła zmianę. Początkowo nienawidziła macierzyństwa jednak wydaje się, że ta stabilizacja, która przyszła razem z dzieckiem wniosła w jej życie porządek i spokój, którego zawsze potrzebowała. To sprawiło, że w „Mam talent” zobaczyliśmy dobrze ubraną, elegancką, a przede wszystkim kobiecą osobę, która tylko czasem ujawnia swoją drugą, tę mroczniejszą stronę. W drugiej edycji „Mam talent” również częściej odgrywała dobrą ciocię, a surowsza od Chylińskiej była Małgorzata Foremniak. Co dla wszystkich było dużym zaskoczeniem.

Kropką nad i przy zmianie wizerunku była najnowsza płyta „Modern Rocking”, która absolutnie zaskoczyła wszystkich fanów. Płyta jest zupełnie inna od poprzednich krążków, jest zdecydowanie łagodniejsza, a tekst nie są już przepełnione nienawiścią. Płyta jest zdecydowanie bardziej dojrzała od poprzednich albumów. Choć oczywiście brakuje w nim nieco mocniejszego głosu Chylińskiego i choć jej głos nie jest tak przeszywający jak dawniej nadal wyczuwać w nich można dawną Chylińską – oczywiście nieco bardziej ujarzmioną.
Dla niektórych płyta jest dużym rozczarowaniem dla innych zaś objawem dojrzałości Chylińskiej i dowodem na to, jak bardzo zmieniło się jej życie.

Twórczość
Do najważniejszych utworów autorstwa Agnieszki Chylińskiej należą przede wszystkim: Niekochana, Chylińska, Cwany, Czy warto było, Deszcz – będzie słońce, Gorąca prośba, Juz wiem, że nic nie wiem, Koła czasu, Krzyczę jestem, Lepszy czas, Moja odpowiedź, Najtrudniej, Niczyja, Protestuje, Róż, Tu i tam – psie, Twoje smutne ja, Wieczny problem, Winna, Wszystko dla ciebie mam, Zmysłowa, Znalazłam oraz Zła zła zła.

Agnieszka Chylińska wydała dwie samodzielne płyty. Jedną z nich był krążek „Winna” z 2004 roku oraz najnowsza pt: „Modern Rocking” (2009).

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :