Autor wywiadu z Benedyktem XVI w Polsce

Autor wywiadu z Benedyktem XVI w Polsce

Papież Benedykt XVI udzielił niemieckiemu dziennikarzowi wywiadu, który wstrząsnął opinią publiczną. Rozmowa o etyce seksualnej, molestowaniu dzieci przez duchownych oraz sekularyzacji Europy Zachodniej odbił się szerokim echem w świecie.

„Jest wiele problemów, które muszą zostać rozwiązane, które nie zostaną jednak rozwiązane, jeżeli Bóg nie stanie w centrum i nie będzie na nowo widoczny w świecie” – mówił Benedykt XVI w rozmowie z Seewaldem. Papież nie uchylił się od odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, również te o błędy i grzechy Kościoła Katolickiego.

Wywiad rzeka przybliża czytelnikowi postać Benedykta XVI, który występuje w nim nie tylko, jako papież, ale człowiek szczerze opowiadający o wyborze na tron Stolicy Apostolskiej oraz o krytyce, z jaką musi się zmagać.

Benedykt XVI wspomina również Jana Pawła II, ich wspólne pielgrzymki oraz ostatnie spotkanie. Zapytany, czy Jan Paweł II widział w nim swojego następcę, zdradza, że Papież-Polak nie zgodził się na to, by, wtedy kardynał Ratzinger, przeszedł na emeryturę, ale dodaje też, że „obok wielkich, muszą być i mali papieże, których Pan daje”.

Seewald jest pierwszym dziennikarzem w historii, który przeprowadził książkowy wywiad z papieżem. W 1994 roku włoski dziennikarz Vittorio Messori opublikował wywiad z Janem Pawłem II. Nie była to jednak rozmowa „w cztery oczy”, a listowna wymiana pytań i odpowiedzi. Natomiast Benedykt XVI zdecydował się na krok w stronę mediów i jak zapewnia „nie odmówił odpowiedzi na żadne z pytań”.(PAP Life)

azu/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :