Ascetoholix

Ascetoholix

Ascetoholix jest zespołem hip – hopowym utworzonym przez raperów pochodzących z Obornik i Poznania: Donia, czyli Dominika Grabowskiego, Krisa, czyli Krzysztofa Piotrowskiego oraz Libera, czyli Marcina Piotrowskiego.
Na samym początku swojej działalności, czyli na przełomie 1998/1999 roku formacja liczyła pięć osób. Jednak pracę nad pierwszym albumem zaczęło już tylko czterech muzyków, by ostatecznie pozostało w nim trzech, wcześniej wymienionych raperów.
Nazwa formacji pochodzi od słowa asceta jednak oznacza w tym wypadku ascetę moralnego, czyli postawę polegającą przede wszystkim na unikaniu konformizmu i wybierania łatwych dróg, na rzecz rzetelnej pracy.
Zespół od samego początku cieszył się sporą popularnością i choć początkowo dawał dużo koncertów lokalnych to z czasem Ascetoholix zaczął grywać również w Poznaniu, Elblągu, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, w Warszawie i w innych miastach w całej Polsce.
Pierwszym utworem Ascetoholix był wydany w 1999 roku, na kasecie magnetofonowej „3xlak”. Kolejne demo powstało rok później „Nazwij to sam”. Obydwa wydane nielegalnie.
Dopiero w 2001 roku Ascetoholix podpisał kontrakt z producentem Camey’em, który wydał ich pierwszą legalną płytę „Ascetoholix A”, która w całości nagrana została w domu jednego z członków grupy – Donia. Z tej płyty pochodzi utwór „Już dawno”, który został wykorzystany w filmie „Blokersi” w reżyserii Sylwestra Latkowskiego.
Kolejną płytą wydaną przez Asectoholix był krążek „Apogeum” wydany 17 marca 2003 roku przez poznańską wytwórnię UMC Records. Grupa jako jedna z nielicznych wydała również swój pierwszy winyl, na którym można znaleźć utwory pochodzące właśnie z płyty „Apogeum”.
Dość nietypowym przedsięwzięciem była współpraca Libera i Donia z zespołem Kombi. Wynikiem tej współpracy (2004) powstały covery tej słynnej formacji, w tym najbardziej znany utwór „Nasze rendez – vous” i nakręcenie do tego przeboju wspólnego teledysku.
Równolegle z graniem w zespole raperzy prowadzili również swoje solowe kariery. I tak w marcu 2004 roku ukazała się płyta Libera „Bógmacher” a w listpadzie tego samego roku „Monologimuzyka” Donia. W czerwcu 2007 Liber i Doniu nagrali wspólnie krążek „Moderato”, a w roku 2008 miała miejsce premiera solowej płyty Krisa „Dar”.
Na płytach Ascetoholix można usłyszeć poza Doniem, Liberem i Krisem można usłyszeć wielu innych znanych raperów takich jak: Mezo, Owal/Emcedwa, 53 Dębiec, Pono, Wiśniowy/Ski Skład, Fu/Zipera. Również zespół pojawiał się gościnnie na ich płytach.
Ascetoholix słynie ze swojego przywiązania do Wielkopolski, czego wyrazem może być nie tylko współpraca z wielkopolskimi raperami, ale również nagranie utworu „I moje miasto złą sławą owiane”, gdzie pokazano jedność wielkopolskiej sceny hiphopowej. Wystąpili w niej m.in. Peja, Wiśnia, Owal/Emcedwa, Mezo, 52 Dębiec i Marian.

Marta Kotas 2009.02.15

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :