„Artysta” uznany za najlepszyfilm przez brytyjską akademięfilmową

„Artysta” uznany za najlepszyfilm przez brytyjską akademięfilmową

„Artysta”, czarno-biały film pozbawiony dialogów, którego akcja rozgrywa się w Hollywood w okresie przejścia od filmów niemych do dźwiękowych, zdobył łącznie siedem nagród w różnych kategoriach (m.in. za scenariusz, zdjęcia, muzykę i kostiumy) a jego reżyser Michel Hazanavicius został uznany za najlepszego reżysera.

„Artysta” jest jednym z głównych faworytów do amerykańskich nagród Oscara; film uzyskał nominacje w 10 kategoriach. Rozdanie nagród Oscara odbędzie się 26 lutego.

Nagrodę dla najlepszej aktorki zdobyła Meryl Streep za rolę byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w filmie „Żelazna dama” (Iron Lady).

Dla Meryl Streep jest to już druga nagroda BAFTA dla najlepszej aktorki. Wcześniej otrzymała ją w 1981 r. za rolę w filmie „Kochanica Francuza” (The French Lieutnant’s Woman).

Streep, która odtwarza postać Margaret Thatcher zarówno u szczytu jej kariery politycznej jak i w okresie starości kiedy boryka się z zanikami pamięci, zdobyła już za tę rolę wiele nagród, w tym Złote Globy.(PAP)

jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :