Argentyna/ Słynna opera otwarta po remoncie

Argentyna/ Słynna opera otwarta po remoncie

25.05. Buenos Aires (PAP/AP, Reuters, dpa) – Jedna z najbardziej uznanych na świecie scen operowych i baletowych, słynący ze wspaniałej akustyki argentyński Teatro Colon, w poniedziałek po niemal czterech latach prac renowacyjnych ponownie podniósł kurtynę.

Uroczyste wznowienie działalności sceny w stołecznym Buenos Aires wpisuje się w obchody 200. rocznicy powstania państwa argentyńskiego.

Na inauguracyjne spektakle wybrano 2. akt "Cyganerii" Puccini′ego oraz fragmenty "Jeziora Łabędziego" Czajkowskiego. Obejrzało je 2700 zaproszonych gości, a dziesiątki tysięcy śledziło galę na rozpiętym przed gmachem telebimie. Na fasadzie budynku wyświetlano ponadto film o historii i znaczeniu Teatro Colon.

Jak donosi agencja dpa, podniosłą atmosferę gali zaburzyły polityczne niesnaski. Prezydent Argentyny Cristina Kirchner w ostatniej chwili chciała odwołać swój udział w uroczystościach, ponieważ burmistrz Buenos Aires Mauricio Macri publicznie wyraził niezadowolenie, że będzie musiał zająć miejsce obok jej męża, byłego prezydenta Nestora Kirchnera. Ostatecznie, jak podaje Reuters, Kirchner była na spektaklu obecna.

Teatro Colon został wzniesiony w latach 1889-1908 na wzór mediolańskiej La Scali. Był to okres świetności Argentyny, która należała wówczas do 10 najzamożniejszych gospodarek świata.

Remont słynnej sceny operowej i baletowej kosztował argentyńskie władze równowartość 320 mln zł.(PAP)

gsi/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :