Anna Dereszowska zdobywczynią”Złotego Samowara” w ZielonejGórze

Anna Dereszowska zdobywczynią”Złotego Samowara” w ZielonejGórze

26.07. Zielona Góra (PAP) – Główną nagrodę tegorocznego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze (Lubuskie) – „Złoty Samowar” – zdobyła aktorka Anna Dereszowska. Wystąpiły też rosyjskie gwiazdy muzyki m.in. Dima Bilan, Valeryia, zespół Zwieri.

Koncerty polskich i rosyjskich wykonawców odbyły się w niedzielę w wypełnionym po brzegi zielonogórskim amfiteatrze.

O nagrodę główną, czyli „Złoty Samowar” i 50 tys. zł, walczyło 12 polskich artystów. Każdy z nich zaśpiewał rosyjską piosenkę ostatniego 20-lecia (przynajmniej jedną zwrotkę i refren w języku rosyjskim).

Zwyciężczynią festiwalu została znana m.in. z serialu „Złotopolscy” czy filmu „Lejdis” Anna Dereszowska.

Podczas odbierania głównej nagrody z rąk prezydenta miasta Janusza Kubickiego, podziękowała za głosy i powiedziała, że muzykę traktuje jak przygodę, bo tak naprawdę jest aktorką.

Srebrny samowar dostała także aktorka – Agnieszka Włodarczyk, a brązowy Marii z Teatru Buffo.

Laureatki Samowarów wybrali widzowie telewizyjnej Dwójki, która transmitowała imprezę, podczas smsowego głosowania.

Na scenie pojawiły się także uznane rosyjskie zespoły: Fabrika, Sirius i Zwieri, wokalista Paweł Sokołow, który wykonał piosenkę Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” oraz laureat Festiwalu Eurowizji z 2008 r. Dima Bilan.

W poprzednich festiwalach, znanych w czasach PRL pod nazwą Festiwal Piosenki Radzieckiej, Samowary stały się przepustką do kariery m.in. Urszuli, Małgorzaty Ostrowskiej, Michała Bajora czy Izabeli Schuetz (Trojanowskiej).

Od 1965 r. do końca lat 80-tych imprezę pod nazwą Festiwal Piosenki Radzieckiej organizowało Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Poprzedzały ją ogólnopolskie eliminacje piosenkarzy amatorów. Odpowiednikiem ówczesnego festiwalu zielonogórskiego był w ZSRR Festiwal Piosenki Polskiej w Witebsku. W latach 90-tych zmienił nazwę na festiwal „Słowiański Bazar”.

Od 2008 r. współorganizatorem imprezy, która odbywa się teraz jako Festiwal Piosenki Rosyjskiej, są władze miasta.(PAP)

kmad/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :