Amerykańska formacja Gossip wystąpi na 30. jarocińskim rockowisku

Amerykańska formacja Gossip wystąpi na 30. jarocińskim rockowisku

01.03. Kalisz (PAP) – Amerykańska formacja Gossip jest pierwszym potwierdzonym zespołem, który wystąpi na 30. "Jarocin Festiwal 2010" w Jarocinie (Wielkopolska). Impreza odbędzie się w połowie lipca.

"Zespół kierowany przez zjawiskową Beth Ditto, Gossip uświetni jubileuszową edycję festiwalu" – poinformował w poniedziałek Tomasz Waśko z poznańskiej Agencji Go Ahead, która jest organizatorem jarocińskich koncertów. Podkreślił, że tegoroczna impreza będzie z jednej strony hołdem złożonym dawnym festiwalom, a z drugiej – fascynującą prezentacją tego, co świeże i ważne na polskiej i zagranicznej scenie rockowej. Wystąpią artyści ważni dla historii Jarocina – zapowiedział.

Według organizatorów, Gossip doskonale wpisuje się w dążenia festiwalu do prezentacji aktualnych, najważniejszych zjawisk światowej alternatywy. "Ten niezwykle popularny i szanowany przez muzycznych krytyków zespół zagrał w listopadzie ubiegłego roku w warszawskim Palladium, a jego występ został uznany za najważniejsze wydarzenie koncertowe 2009 roku – podkreślają organizatorzy Jarocina.

Muzyka Gossip to mieszanka soul, gospel, rocka, funk, disco, punk, pasji i rebelii. Brytyjski magazyn NME określił tę formację jako "najlepszy punk-rockowo-dyskotekowo-soulowy zespół na tej planecie". Nowy krążek Gossip, który ukazał się w 2009 r., wyprodukował legendarny Rick Rubin, znany ze współpracy z takimi artystami jak Beastie Boys, Metallica, Johnny Cash.

Historię jarocińskich rockowisk rozpoczęły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków i zespół Anawa jako gwiazdę. W 1980 r. festiwal przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd, a później w słynne w całym kraju Festiwale Muzyków Rockowych. Ostatni z nich odbył się w 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją i imprezę przywrócono dopiero w 2005 r.

Pierwsze kroki w Jarocinie stawiały i odnosiły pierwsze sukcesy takie zespoły jak Dżem i TSA. Z festiwalem związane były m.in. Dezerter, Izrael, Armia, Moskwa, Siekiera, Tilt, Piersi. W latach 80. niezapomniane koncerty dała Republika oraz Voo Voo, Lech Janerka i Grzegorz Ciechowski. Jarocin ma swoją wielką legendę, jakiej nie ma żaden inny rockowy festiwal w Polsce. Ma jednocześnie wciąż ambitne plany, by tę legendę dalej tworzyć – zapewniają organizatorzy. Według nich "mit Jarocina nadal trwa".

Z okazji jubileuszu władze Jarocina planują wydanie rocznicowych albumów, książek, odnalezionych płyt z koncertami z lat 80. oraz zorganizowanie wielkiej wystawy o 30 edycjach imprezy.

Według jednego z organizatorów festiwalu Michała Wiraszko, festiwal rocznicowy wymaga "bardzo ambitnego podejścia". "Zaprezentujemy kilka ciekawych, niepowtarzalnych projektów, które przypieczętują nową erę festiwalu. Wystąpią gwiazdy" – powiedział.(PAP)

zak/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :