Amadou & Mariam oraz John Scofield na jesiennej gali Ery Jazzu

Amadou & Mariam oraz John Scofield na jesiennej gali Ery Jazzu

„Naszym koncertem galowym chcemy otworzyć publiczność na to, co dzieje się w dzisiejszej muzyce jazzowej – bo to już nie takie brzmienia i nie takie nastroje, które pojawiały się w ostatnich dekadach. Dzisiaj jest to konglomerat wielu rytmów i wielu kultur – stąd też obecność na tegorocznej Erze Jazzu muzyki afrykańskiej czy elementów rhytm’n’bluesowych.” – powiedział PAP Dionizy Piątkowski, szef festiwalu.

Koncert w Sali Kongresowej będzie jedyną w Polsce okazją, by zobaczyć Amadou & Mariam – afrosoulowy zespół niewidomych artystów z Mali. „To nie tylko wyjątkowy miks kulturowy, ale i klimat właściwy kulturze afrykańskiej wszechobecnej dzisiaj w każdym nagraniu muzyki popularnej – rekomenduje Piątkowski. „Artyści często określają jego muzykę mianem „malijskiego bluesa”, którego najważniejszymi elementami są funk, blues, jazz, soul, afrobeat i elektroniczne brzmienia. Koncerty Amadou & Mariam to porywające widowiska, które zapełniają wielkie sale koncertowe na całym świecie rozśpiewaną i roztańczoną publicznością. Tak z pewnością będzie i w Warszawie!” – podkreśla Piątkowski.

John Scofield to dziś jeden z najważniejszych i najbardziej kreatywnych gitarzystów jazzu. Jako solista współtworzył sukcesy zespołów Milesa Davisa, Billy’ego Cobhama, George’a Duke’a czy Gary’ego Burtona; wydał też kilkadziesiąt własnych płyt. Do kwartetu, który usłyszymy podczas Ery Jazzu, muzyk zaprosił Nigela Halla (wokalistę formacji Soullive i Lettuce), Andy’ego Hessa (basistę The Black Crows) i legendarnego perkusistę z Nowego Orleanu – Terence’a Higginsa. Scofielda cieszy przede wszystkim pozyskanie do grupy Halla – w jego opinii jednego z najdoskonalszych wokalistów od czasów Donny’ego Hathaway’a.

„Era Jazzu to dla mnie przede wszystkim element zachęty publiczności do słuchania jazzu – muzyki, która nie jest komercyjna. Staram się przybliżać ją tym, którzy wątpią w jej siłę. Chcemy przekonać ich do jazzu jednym, mocnym uderzeniem – bo czasem jeden koncert całkowicie zmienia postrzeganie muzyki przez słuchacza.” – mówi Piątkowski.

„Z drugiej strony mamy też nobliwą publiczność, która przychodzi na samo hasło +Era Jazzu+ – bo to jest hasło, które nie oszukuje. Od trzynastu lat wszyscy mają gwarancję, że nawet jeśli pojawia się artysta nieznany w Polsce, ale z etykietką festiwalu, na pewno będzie to muzyka na najwyższym poziomie. Tak było artystami, których, mówiąc górnolotnie, w Polsce wylansowaliśmy: Omarem Sosą, Patricią Barber czy Diane Reeves.” – podsumowuje szef festiwalu.

Najnowsza płyta duetu Amadou & Mariam, „Welcome to Mali”, została bardzo ciepło przyjęta przez krytyków. Krążek stanowi próbę realizacji idei globalnej world music łączącej dzisiaj pop, jazz i muzykę etniczną.

Wydany ostatnio album Johna Scofielda, „A Moment’s Peace”, to jazzowy ukłon w stronę tradycji George’a Gershwina oraz wielkich standardów Lennona i McCartneya, i stanowi prezentację kompozytorskiej elokwencji Scofielda. (PAP)

iwd/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :