Aleksandra Liashenko nominowana do nagrody „Benois de la Danse”

Aleksandra Liashenko nominowana do nagrody „Benois de la Danse”

Jak poinformowała PAP w środę Monika Deptuła z biura prasowego Teatr Wielkiego-Opery Narodowej, Liashenko jest nominowana w kategorii „najlepsza tancerka” za interpretację roli tytułowej w „Kopciuszku” Fredericka Ashtona na scenie Teatru Wielkiego.

Do jury „Benois de la Danse 2011” został zaproszony Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.

Nagroda „Benois de la Danse” – w środowisku artystycznym nazywana Oscarem Baletu – to najważniejsze międzynarodowe wyróżnienie baletowe. Jej pomysłodawcą i przewodniczącym jury jest Jurij Grigorowicz, dziś senior choreografii rosyjskiej, a w przeszłości wieloletni dyrektor Baletu Bolszoj.

Nagroda została ustanowiona w Moskwie w 1991 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Taneczne (obecnie Międzynarodowa Unia Taneczna). Przyznawana jest od 1992 roku w kilku kategoriach: najwybitniejszego choreografa, tancerza, tancerki, kompozytora i scenografa baletowego minionego roku oraz za osiągnięcia życia. W 1996 roku była włączona do programu Światowej Dekady Kultury UNESCO. W tym roku nagrody zostaną wręczone już po raz 19.

Aleksandra Liashenko jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Baletu w Charkowie na Ukrainie. Jeszcze jako uczennica Akademii podjęła pracę w Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Charkowie. W 2007 roku zaczęła tańczyć w Operze Bałtyckiej w Gdańsku jako solistka baletu. Od stycznia 2008 roku była solistką baletu w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a od 2009 roku jest pierwszą solistką w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Wśród baletów, w których zatańczyła, są m.in. „Dziadek do orzechów”, „Romeo i Julia”, „Tristan”, „Śpiąca królewna”, „Jezioro łabędzie”, „Anna Karenina”. Występowała gościnnie na wielu światowych scenach, m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Austrii, Japonii, Egipcie, Chinach i na Tajwanie.(PAP)

agz/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :