Agnieszka Holland i Janusz Kamiński z nominacjami do Oscarów

Agnieszka Holland i Janusz Kamiński z nominacjami do Oscarów

Listę nominacji do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono we wtorek.

“W ciemności” (ang. “In Darkness”), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli w filmie Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta.

W kategorii obraz nieanglojęzyczny konkurentami filmu Holland w walce o statuetkę będą: irańskie “Rozstanie” w reżyserii Asghara Farhadiego, izraelski “Footnote” (reż. Joseph Cedar), belgijski “Bullhead” (reż. Michael R. Roskam) oraz kanadyjski “Monsieur Lazhar” (reż. Philippe Falardeau).

Janusz Kamiński w kategorii najlepszy operator o Oscara walczył będzie z: Guillaumem Schiffmanem (autor zdjęć do filmu “Artysta” w reżyserii Michela Hazanaviciusa), Emmanuelem Lubezkim (zdjęcia do “Drzewa życia” Terrence’a Malicka), Jeffem Cronenwethem (zdjęcia do “Dziewczyny z tatuażem” Davida Finchera) i Robertem Richardsonem (zdjęcia do filmu “Hugo i jego wynalazek” w reżyserii Martina Scorsese).

Film Spielberga “Czas wojny” (“War Horse”) jest ekranizacją powieści Michaela Morpurgo, wydanej w Wlk. Brytanii w 1982 r. Inspiracją dla powstania tej książki były rozmowy z weteranami I wojny światowej. Podkreślali oni, że ciężki wojenny los był udziałem nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Koni używano do jazdy, ale także jako zwierzęta pociągowe, dźwigające broń, ciężki ekwipunek i środki medyczne. Morpurgo podaje, że cała I wojna pochłonęła życie ponad 10 milionów koni. Głównym bohaterem “Czasu wojny” jest piękny, obdarzony niezwykłą osobowością koń o imieniu Joey, który prosto z angielskiej wioski trafia na front I wojny światowej.

Produkcje, którym przyznano w tym roku łącznie najwięcej nominacji do Oscarów to: Hugo i jego wynalazek” Martina Scorsese i “Artysta” Michela Hazanaviciusa. “Hugo i jego wynalazek” otrzymał 11 nominacji, m.in. w kategoriach najlepszy pełnometrażowy film fabularny, reżyseria, zdjęcia, scenariusz adaptowany i muzyka. Bohaterem tej historii jest sierota mieszkający w korytarzach ukrytych w murach paryskiego dworca.

“Artysta”, obraz czarno-biały, filmowy hołd złożony epoce kina niemego, otrzymał 10 nominacji, m.in. w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film fabularny, reżyseria, zdjęcia, kostiumy, muzyka i pierwszoplanowa rola męska (nominację zdobył aktor Jean Dujardin).

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film fabularny o Oscara walczyć będzie dziewięć produkcji: “Artysta”, “Hugo i jego wynalazek”, “Czas wojny” oraz “Spadkobiercy” Alexandra Payne’a, “Służące” Tate’a Taylora, “O północy w Paryżu” Woody’ego Allena, “Drzewo życia” Terrence’a Malicka, “Moneyball” Bennetta Millera, “Strasznie głośno, niesamowicie blisko” Stephena Daldry’ego.

W kategorii reżyseria nominowani zostali: Michel Hazanavicius (“Artysta”), Alexander Payne (“Spadkobiercy”), Martin Scorsese (“Hugo i jego wynalazek”), Woody Allen (“O północy w Paryżu”) i Terrence Malick (“Drzewo życia”).

Wśród aktorów nominowanych w kategoriach główna rola męska i główna rola żeńska znaleźli się m.in. Jean Dujardin i George Clooney oraz Meryl Streep i Rooney Mara.

Franzuz Jean Dujardin, przez wielu krytyków uważany za faworyta w wyścigu po Oscara dla aktora pierwszoplanowego, zdobył nominację za rolę w “Artyście”. George Clooney otrzymał nominację za rolę w komediodramacie “Spadkobiercy”. Bohater tego filmu, wpływowy biznesmen z Hawajów, musi zaopiekować się dwiema nastoletnimi córkami, z którymi wcześniej niewiele go łączyło.

Na liście nominowanych w kategorii aktor pierwszoplanowy są również: Gary Oldman – nominacja za rolę w “Szpiegu” Tomasa Alfredsona, Brad Pitt – nominowany za rolę w “Moneyball” oraz Demian Bichir, z nominacją za rolę w “Lepszym życiu” Chrisa Weitza.

Meryl Streep nominację w kategorii pierwszoplanowa aktorka otrzymała za rolę Margaret Thatcher w filmie “Żelazna Dama” Phyllidy Lloyd. Rooney Mara została nominowana za postać ekscentrycznej hakerki Lisbeth Salander w “Dziewczynie z tatuażem”, ekranizacji powieści szwedzkiego pisarza Stiega Larssona.

W kategorii główna rola żeńska nominacje otrzymały także: Michelle Williams – za rolę w filmie “Mój tydzień z Marylin” (reż. Simon Curtis), Glenn Close – za rolę w filmie “Albert Nobbs” (reż. Rodrigo Garcia) oraz Viola Davis, za rolę w filmie “Służące”. (PAP)

jp/ ls/