Aga Zaryan śpiewa poezję Czesława Miłosza

Aga Zaryan śpiewa poezję Czesława Miłosza

Po sukcesie albumu “A Book of Luminous Things” z anglojęzycznymi interpretacjami wierszy Czesława Miłosza i jego ulubionych poetek, Aga Zaryan przygotowuje polską wersję płyty.

Jest to drugi polskojęzyczny album w dyskografii Agi Zaryan. Składa się na niego 12 kompozycji.

Do współpracy przy utworze “To jedno” wokalistka zaprosiła Grzegorza Turnaua. Piosenka ta, jako pierwsza, będzie promowała album.

„+Księga Olśnień+ to zupełnie inny album. Miłosz pisał swoje wiersze po polsku, dopiero później były one przekładane na inne języki…” mówi artystka.

4 grudnia 2011 r. odbędzie się galowy koncert promocyjny w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas którego Aga Zaryan zaprezentuje repertuar z płyty w towarzystwie swojego kwartetu jazzowego oraz Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Koncerty Agi Zaryan to niezwykłe przeżycia muzyczne, pełne liryzmu i prawdziwych emocji, które nie pozostawiają nas obojętnymi. Wykonania wokalistki są pełne charakteru, zaś teksty Czesława Miłosza niosą ze sobą przesłanie ważne dla każdego słuchacza.

„To nie jest to ten Miłosz poważny i zdystansowany, z którego zrobiliśmy posąg, ikonę, zaraz po tym jak otrzymał Nagrodę Nobla. Nie jest też tym niedostępnym myślicielem, erudytą z krzaczastymi brwiami, z którym zwykły człowiek nie może nawiązać kontaktu czy dialogu. Mój Miłosz lubił się głośno śmiać, napić zmrożonej wódki, był ciepły i skupiony na swoim rozmówcy” – opowiada Zaryan.

Poprzedni, anglojęzyczny album “A Book of Luminous Things” ukazał się w czerwcu 2011 r. i zyskał status Platynowej Płyty. Nagrania po angielsku podyktowane były chęcią promocji twórczości Czesława Miłosza za granicą. Aga Zaryan wróciła właśnie z tournee po Japonii i Chinach, gdzie zaprezentowała publiczności swój repertuar między innymi w prestiżowym Cotton Club w Tokio oraz podczas Tokio Jazz Festival i Ninegates Jazz Festival w Pekinie.

Aga Zaryan uznawana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia. Jej albumy osiągnęły statusy Złotych i Platynowych Płyt. Czterokrotnie zwyciężała

w plebiscycie na Najlepszą Wokalistkę Roku magazynu Jazz Forum (2007-2010). Jest laureatką nagrody Fryderyk. To pierwsza polska artystka tworząca dla legendarnej wytwórni Blue Note Records. Swój sukces zawdzięcza niezwykłej barwie głosu, znakomitym umiejętnościom wokalnym i charyzmie scenicznej.

Jesienna trasa Agi Zaryan promować będzie jej najnowszy album: premierową „Księgę Olśnień” oraz anglojęzyczną wersję płyty „A Book of Luminous Things”. Koncerty odbędą się m.in. we Wrocławiu (25.października), Łodzi (26.października) i Bielsku-Białej (29.października).(PAP Life)

azu/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :