Adele i Foo Fighters triumfowali na rozdaniu nagród Grammy

Adele i Foo Fighters triumfowali na rozdaniu nagród Grammy

Piosenkarka odniosła wielki sukces, wygrywając we wszystkich sześciu kategoriach, w jakich została nominowana. „Rolling In The Deep”, gorzki utwór o rozpadzie związku, okrzyknięto nagraniem roku i piosenką roku. Artystkę wyróżniono również za teledysk (również do „Rolling In The Deep”), album wokalisty pop i płytę roku („21”). Odbierając nagrody, 24-letnia artystka nie mogła mówić ze wzruszenia, później powiedziała jednak: „To był przełomowy rok”.

Adele wykonała utwór „Rolling In The Deep”. Był to pierwszy publiczny występ artystki, która pod koniec zeszłego roku przeszła operację krtani, co groziło jej trwałą utratą głosu.

Drugim niekwestionowanym zwycięzcą na gali nagród Grammy, nazywanych muzycznymi Oscarami, okazał się zespół rockowy Foo Fighters, założony przez perkusistę legendarnej grupy Nirvana, Dave’a Grohla. Muzycy zdobyli pięć statuetek, w tym za najlepszy album rockowy „Wasting Light” i najlepszy utwór rockowy „Walk”.

Zaskoczeniem wieczoru okazało się przyznanie Grammy dla najlepszego debiutującego artysty Justinowi Vernonowi, założycielowi indie folkowej grupy Bon Iver. Za faworytkę w tej kategorii uchodziła znana z ekscentrycznego wizerunku scenicznego Nicki Minaj za album „Pink Friday”.

Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu z gatunku rap zdobył duet Jay-Z i Kanye West. Statuetka za najlepszy album r’n’b powędrowała do Chrisa Browna za płytę „F.A.M.E.”.

Ceremonię rozdania nagród uświetniły występy m.in. Bruce’a Springsteena, grupy Coldplay i Rihanny. Alicia Keys i Bonnie Raitt wspólnie wykonały cover piosenki „A Sunday Kind of Love” zmarłej niedawno Etty James.

Tegoroczna gala odbywała się w cieniu śmierci innej legendy muzyki, zmarłej w sobotę Whitney Houston. Gwiazdę wspominali jej znajomi i przyjaciele, m. in. Aretha Franklin, która byłą jej matką chrzestną, Mariah Carey, Jennifer Hudson, Rihanna i legenda muzyki jazzowej Herbie Hancock.

Grammy to nagrody przyznawane przez amerykańską branżę muzyczną w ponad 75 kategoriach. Tegoroczna, 54. edycja rozdania nagród odbyła się w hali Staples Center w Los Angeles. (PAP)

akl/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :