Abradab

Abradab

Abradab urodził się w 1978 roku w Katowicach, a działalnością muzyczną zajmuje się od 1991 roku. Jego pierwszym zespołem był założony ok. 1993 roku razem Magikiem, Gano i Joką Kaliber 44, gdzie Abradab zajmował się tworzeniem muzyki i pisaniem tekstów.
Ich debiutanckim albumem był wydany w 1996 roku krążek „Księga Tajemnicza. Prolog” , który zawierał elementy stworzonego z resztą przez Kaliber 44 gatunku hardcore-psycho rapu.
Kolejne dwa albumy, które powstały odpowiednio w 1998 roku i w roku 2000 nagrane zostały w zmienionym składzie, gdyż z grupy odszedł Magik, a na jego miejsce przyszedł DJ Feel – X, a zespół ugruntował swoją pozycję na rynku, gdzie odbierany jest jako jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych przedstawicieli gatunku.
W roku 2000 Kaliber 44 zawiesił swoją działalność muzyczną, a Abradab zaczął karierę solową i tak w roku 2004 ukazał się jego pierwszy solowy krążek „Czerwony Album”, którego premierę poprzedził singiel „Miasto jest nasze”. Album ten przyniósł mu dużą popularność i wiele nagród, w tym również Fryderyka 2004 za najlepszy album hip-hop oraz nagrodę MTV i Yacha Publiczności dla Kobasa Laksy za teledysk do utworu pochodzącego z tej płyty „Rapowe Ziarno 2. Szyderap”.
W grudniu 2005 roku ukazał się kolejny album dAba „Emisja Spalin”, na którym znalazł się utwór „Rap to nie zabaw już”, gdzie gościnnie wystąpili Joka i DJ Feel-X.
Dyskografię uzupełnia studyjny album „Ostatni Poziom Kontroli”, która ukazała się 3 października 2008 roku.
Abradab również dużo koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą.

Marta Kotas 2009.01.28

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :