Tematyka prac prezentowanych na wystawie w Arkadach Kubickiego w Warszawie nawiązuje do greckiego pojęcia „metropolis” oznaczającego duże miasto, polityczny, kulturalny lub gospodarczy ośrodek.
Jak powiedziała na sobotnim spotkaniu z dziennikarzami kuratorka wystawy Agnieszka Cieślińska-Kawecka, to pojęcie zostało przez wieki wzbogacone wieloma znaczeniami. Dlatego też biorący udział w konkursie artyści potraktowali je bardzo szeroko, nawiązując zarówno do życia w wielkim mieście i sił je napędzających, jak i architektury. Wielu, podobnie jak reżyser kultowego filmu „Metropolis” Fritz Lang, potraktowało tę tematykę jako okazję do snucia historii o mieście przyszłości.
Pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie otrzymał Krzysztof Szymanowicz z Polski za dwa linoryty zatytułowane „Engram II”. Zdobywcą drugiej nagrody został Rumun Arpad Daradics, autor druków cyfrowych „Forever Love”. Trzecią nagrodę przyznano Haruko Cho z Japonii za obrazy drukowane cyfrowo na pofałodwanej powierzchni papieru czerpanego „B-cushion multi #2”, czwartą – Stefanie Holler z Austrii za dwie prace video „Gray Area 2”.
Nagrodę Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza otrzymał Polak Krzysztof Ćwiertniewski, a Nagrodę Fundacji im. Mariusza Kazany – Polak Marcin Białas. Nagrodę ufundowaną przez marszałka województwa mazowieckiego zdobyła polska artystka Anna Sadowska.
Zwycięzców wyłoniło międzynarodowe jury, któremu przewodniczył brytyjski artysta Paul Coldwell. W jego skład, obok Coldwella, weszli: Ewa Gorządek, Jiang Lu, Modhir Ahmed, Paweł Nowak i Vladimir Tsesler. Wręczenie nagród laureatom towarzyszyło sobotniemu otwarciu ekspozycji.
Druga edycja triennale została ogłoszona w październiku ub.r. Na konkurs nadesłano ponad 1,2 tys. prac z 40 krajów.
Wystawę pokonkursową w Arkadach Kubickiego będzie można oglądać do 12 listopada.
Organizatorami Triennale jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Fundacja im. Tadeusza Kulisiewicza, powołana przez samego artystę i patrona triennale w 1986 roku.
Okazją do zorganizowania pierwszej edycji warszawskiego triennale w 2008 roku była przypadająca wówczas 20. rocznica śmierci wybitnego polskiego grafika i rysownika Tadeusza Kulisiewicza.
Tadeusz Kulisiewicz (1899-1988) odbył studia artystyczne w Państwowej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach profesorów Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. Należał do Stowarzyszenia Artystów Grafików „Ryt”. W latach 1933-1939 prowadził kursy rysunku na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych ASP. Od 1946 roku był profesorem tej uczelni. Indywidualne wystawy prac artysty prezentowane były w licznych krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Jego twórczość obejmowała rysunki, szkice z podróży, ilustracje i liczne grafiki. (PAP)
mce/ abe/