Europejskie Dni Dziedzictwa wParyżu

Europejskie Dni Dziedzictwa wParyżu

Podczas 28. już edycji Dni Dziedzictwa otwarto w całym kraju dla zwiedzających 16 tys. obiektów, w tym wiele na co dzień niedostępnych. Akcja obejmuje swoim zasięgiem zabytki o bardzo zróżnicowanym charakterze – nie tylko znane zamki, muzea i pałace, ale również domy pisarzy, pracownie artystów, ogrody, miejsca związane z francuskim przemysłem i rolnictwem. Wiele z tych miejsc proponuje wyjątkowe atrakcje: zwiedzanie z przewodnikiem, koncerty, spektakle teatralne, zabawy dla dzieci i spacery tematyczne.

Z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE Instytut Polski w Paryżu przygotował stoisko z informacjami o naszym kraju i kulturze. Można je zobaczyć w Domu Europy w zabytkowej dzielnicy Le Marais.

„Przede wszystkim promujemy nasz program kulturalny, szczególnie bogaty i zróżnicowany pod względem muzycznym. Już niedługo polscy artyści wezmą udział w cyklu koncertów muzyki eksperymentalnej pt. +Kosmo Kino Plaza+, następnie Opera Bałtycka z Gdańska przedstawi swoj spektakl muzyczny +Madame Curie+” – powiedział PAP Marcin Piwecki z Instytutu Polskiego.

Dodał, że w listopadzie odbędzie się długo oczekiwany koncert Rafała Blechacza w prestiżowej paryskiej sali Pleyela.

Obok ulotek na temat Warszawy i polskich artystów, uwagę przechodniów przyciągnęły tradycyjne polskie krówki, które rozeszły się wśród zaciekawionych paryżan jak świeże bułeczki, czy raczej w tym wypadku – bagietki.

Jak co roku, największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się budynki władz państwowych: Pałac Elizejski oraz gmachy Senatu i Zgromadzenia Narodowego.

Biblioteka Narodowa Francji nie tylko przedstawiła swoje najcenniejsze dzieła, ale również zorganizowała warsztaty na temat restauracji i konserwacji książek. Podczas tego weekendu można również zwiedzić Stade de France, gdzie główną atrakcją programu jest inspirowany legendą o Królu Arturze spektakl „Excalibur”. Paryski Grand Palais przygotował z kolei specjalną instalację „Dynamo-Fukushima”. Kilkaset rowerów wyposażonych w dynama rozświetla gigantyczne żarówki. Pedałując, paryżanie mogą więc wyrazić solidarność z ofiarami katastrofy w Fukushimie.

Francja jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała Dni Narodowego Dziedzictwa w 1984 roku (pierwotnie odbywały się one pod szyldem Dni Otwartych Zabytków). Z czasem pomysł imprezy przejęły inne państwa. Obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa są obchodzone w 50 krajach europejskich.

Z Paryża Magda Dziubińska (PAP)

dziu/ kar/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :