Oprócz zdjęć, nagrodzono też fotoreportaże i po raz pierwszy fotokasty.
Zwycięskie zdjęcie przedstawia ludzi szarpiących się ze strażnikami miejskimi przy barierkach, ustawionych na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim. Na pierwszym planie widać uniesioną w górę zaciśniętą pięść.
„To zdjęcie zostało wybrane, bo pokazuje wiele napięć, które do tej pory istnieją w społeczeństwie” – powiedział przewodniczący jury konkursu Lucian Perkins, amerykański fotograf, laureat nagrody World Press Photo w 1996 r.
Perkins wyjaśnił ponadto, że jury konkursu miało poważne problemy z uzgodnieniem ostatecznej decyzji. Ostateczna walka rozegrała sie pomiędzy czterema zdjęciami. „Ciągle zmienialiśmy zdanie. Nadal mi się wydaje, że każde z nich mogło wygrać” – podkreślił.
Za pojedyncze zdjęcia nagrody otrzymali: w kategorii wydarzenia – Mateusz Skwarczek z „Gazety Wyborczej Kraków” za zdjęcie chłopców, wynoszących przedmioty z zawalonych na osuwiskach domów w Kłodnem koło Limanowej (Małopolska); w kategorii życie codzienne – Marcin Bielecki z „Głosu Szczecińskiego” za fotografię pary uczestniczącej w treningu tańca towarzyskiego na wózkach inwalidzkich w Klubie Sportowym Inwalidów „Start” w Szczecinie; w kategorii ludzie – Adam Golec z „Gazety Wyborczej Kraków” za jedno z ostatnich zdjęć rysownika Ludwika Jerzego Kerna; w kategorii sport – Kuba Atys z „Gazety Wyborczej” za fotografię zwyciężczyni biegu narciarskiego na 10 km Norweżki Marit Bjoergen i pokonanej Justyny Kowalczyk i w kategorii przyroda – Bartłomiej Busz za zdjęcie młodego kota uczącego się polowania, wykonane dla „Czasu Ostrzeszowskiego”.
Za fotoreportaże wyróżnieni zostali: w kategorii wydarzenia – Dorota Awiorko-Klimek z „Dziennika Wschodniego” za zdjęcia wykonane w Gminie Wilków (woj. lubelskie), która w czasie powodzi w 2010 roku dwukrotnie znalazła się pod wodą; w kategorii ludzie – Adam Pańczuk, który wykonał zdjęcia współczesnych Islandczyków, zainspirowane ich tradycyjnymi wierzeniami w elfy i ukrytych ludzi; w kategorii życie codzienne – Piotr Grzybowski z „Super Expressu” za reportaż o Vanessie, matce dwóch, cierpiących na encefalopatię niepełnosprawnych chłopców, walczącą o ich zdrowie i godziwe życie oraz Tomasz Gudzowaty z Fundacji Yours Gallery za zdjęcia meksykańskich amatorów motoryzacji, organizatorów amatorskich wyścigów samochodowych.
Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizuje go miesięcznik „Press”. W tym roku konkurs odbył się po raz siódmy. (PAP)
ula/ ls/ mag/